Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Apie pupinių augalų tyrimus supažindinti mokslininkai ir ūkininkai iš Latvijos

Apie pupinių augalų tyrimus supažindinti mokslininkai ir ūkininkai iš Latvijos

2018 m. rugsėjo 4 d. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės institute (LAMMC ŽI) lankėsi Latvijos „Ūkininkų parlamento“ unijos nariai, Žemdirbystės išteklių ir ekonomikos instituto mokslininkai bei Latvijos ūkininkai. Kolegas iš Latvijos sutiko jaunieji tyrėjai Monika Toleikienė ir Renaldas Žydelis.

Svečiai buvo supažindinti su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro struktūra, LAMMC Žemdirbystės instituto veikla, moksliniais tyrimais. Grupė labiausiai domėjosi sojos ir kitų pupinių augalų tyrimais, vykdomais Žemdirbystės institute nuo 2015 metų. Latvijos delegacijai buvo pristatyti rezultatai iš 2015-2017 metais vykdyto nacionalinio Žemės ūkio ministerijos projekto „Sojų auginimo technologinių normų nustatymas“. Diskusijose su Latvijos mokslininkais aptarti fiziologiniai sojos vystymosi procesai ir atsakas į panašias Latvijos ir Lietuvos gamtines sąlygas, su ūkininkais – sojos auginimo rekomendacijos ir galimybės.

Įgavę teorinių žinių, svečiai buvo palydėti į lauko eksperimentus, kur buvo pristatyti nacionaliniame projekte „Pupinių augalų daugiafunkcinių savybių panaudojimo išplėtimas pašarų ir maisto grandinėse (SmartLegume)“ vykdomi tyrimai. Latvijos ūkininkai ir mokslininkai galėjo praktiškai stebėti lauke vis dar vegetuojančius lęšius, avinžirnius ir sojas. Ūkninkams buvo įdomu palyginti kelias sojos veisles, kurios reikšmingai skyrėsi savo vegetacijos trukme ir produktyvumu. Taip pat pripažino niekada nebandę auginti ir nematę avinžirnių pasėlių auginamų mūsų klimato sąlygomis. Mokslininkus sudomino inokuliacijos eksperimentas, kur sojos buvo auginamos inokuliavus skirtingomis azotą fiksuojančiomis bakterijomis. Sojos augalų skirtumai buvo akivaizdūs, o mokslininkai pripažino, kad iki šiol tyrimams naudoję ne pačius veiksmingiausius bakterijų štamus.

Po lauko eksperimentų apžiūros, Latvijos Instituto mokslininkai pakvietė toliau bendradarbiauti ir dalytis žiniomis apie pupinius augalus. Svečiai džiaugėsi gautomis žiniomis, LAMMC dovanota moksline literatūra – „Žemdirbystė-Agriculture“ moksliniu žurnalu ir kita informacija apie institutą.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras visuomet mielai priima lankytojus iš Lietuvos ir užsienio šalių, kviečia lankytis įvairaus amžiaus bei interesų organizuotas ekskursines grupes.

En