Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Ar sėjamosios judros Vakarų Lietuvoje galėtų pakeisti rapsus?

Ar sėjamosios judros Vakarų Lietuvoje galėtų pakeisti rapsus?

2019 m. kovo 14 d. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Vėžaičių filiale įvyko seminaras „Sėjamosios judros (Camelina sativa L.) auginimo ypatumai, produkcijos panaudojimas ir rinkos paieškos“. Seminare buvo virš 50 dalyvių, daugiausia – iš Vakarų Lietuvos regiono.

Renginį pradėjo LAMMC Vėžaičių filialo direktorė, vyriausioji mokslo darbuotoja dr.  Danutė Karčauskienė. Ji seminaro dalyviams pristatė sėjamąją judrą – anksčiau ir Lietuvoje augintą augalą. Tai augalas, tinkantis auginti mažai derlinguose dirvožemiuose bei mažu poreikiu cheminei apsaugai ir trąšoms. Auginant naujos kartos derlingas vasarinių ir žieminių judrų veisles, šie augalai ateityje nemaža dalimi galėtų pakeisti šiuo metu plačiai auginamus rapsus.

Apie sėjamųjų judrų auginimą didesniuose plotuose, t. y. ūkininko laukuose, kalbėjo dr. Martynas Peckus. Jis skaitė pranešimą „Sėjamųjų  judrų tręšimas ir sėklų valymas: gamybinių rezultatų  2008–2018 m. apžvalga“. Dr. Martynas Peckus akcentavo, kad judrų sėklos mažos ir daugiausia darbo yra su jų išvalymu. Antriniam sėklų valymui naudojama optinė valomoji, kai reikia, kad būtų 99,6 % ir švariau.

Svečiai iš Lenkijos Varmijos ir Mazūrijos universiteto (Olštinas) skaitė pranešimus sėjamųjų judrų tematika: dr. Mariusz Stolarski „Vasarinių judrų produkcijos energetinis ir ekonominis efektyvumas“, dr. Michał Krzyżaniak „Aliejaus ir baltymų kiekis skirtingų genotipų sėjamųjų judrų sėklose“.

Sėjamųjų judrų aliejaus panaudojimo galimybės yra įvairios. Dr. Svajus Asadauskas iš Tribologijos laboratorijos, Fizinių mokslų ir technologijų centro skaitė pranešimą „Augalinių aliejų perdirbimas į tepalus ir plastiklius“. Pranešėjas akcentavo, kad judrų aliejus savo savybėmis kai kuriais atvejais yra pranašesnis už rapsų aliejų.

Didelio susidomėjimo sulaukė dr. Rasos Nainienės iš LSMU Gyvulininkystės instituto pranešimas „Sėjamosios judros išspaudų panaudojimas praturtinant paukštieną palankiomis žmogaus sveikatai n-3 riebalų rūgštimis“. Judrų sėklose yra didelis naudingų polinesočiųjų riebalinių rūgščių kiekis (50–60 proc.). Labiausiai naudingos žmogui – omega-3 rūgštys, kurios sudaro 35–40 proc., o omega-6, kurios nelabai naudingos – tik 15–20 proc. Paukščius (antis, viščiukus, dedekles vištas) lesinant judrų išspaudomis, padidėja omega-3 riebalų rūgščių kiekiai kiaušinių trynyje ir mėsoje.

Seminaro metu dr. Vitos Tilvikienės iš LAMMC Žemdirbystės instituto pranešime „Ne maisto paskirties augalų tyrimai LAMMC“ buvo pristatyta energinės paskirties augalų įvairovė ir panaudojimo biokurui galimybės. Taip pat mokslininkė pristatė ir kitus aliejinius augalus – kanapes. Ji akcentavo, kad aliejaus gamybai naudojamos ne tik kanapių sėklos, bet ir visa augalo žalioji masė.

Apskritojo stalo diskusijoje „Ar sėjamosios judros perspektyvus augalas?“, seminaro dalyviai diskutavo apie spręstinas problemas auginant sėjamąsias judras:

  • mažas sėklų derlius, ypač vasarinių judrų;
  • pasėlio piktžolėtumo problema; nėra herbicidų, tinkančių naikinti piktžoles augalams sudygus ir pirmuosiuose jų augimo tarpsniuose;
  • sėklų išvalymo problema; sunku atskirti augalų sėklas nuo piktžolių sėklų tradiciniais metodais;
  • rinkos problema.

Mūsų šalyje auginami labai dideli plotai rapsų, kurie yra reiklūs trąšoms ir cheminei apsaugai. 2017 ir 2018 m. jų plotai šalyje sudarė 185 ir 209 tūkst. ha. Norint išsaugoti švaresnę ir sveikesnę aplinką, apsaugoti dirvožemį nuo degradacijos, iškeltas retorinis klausimas – „...jeigu bent 10 proc. plotų pakeistume judromis?“.

Programa

Seminaras vykdytas PANACEA projekto lėšomis.

En