Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Dr. Viktorijos Vaštakaitės-Kairienės stažuotė Krokuvos žemės ūkio universitete

Dr. Viktorijos Vaštakaitės-Kairienės stažuotė Krokuvos žemės ūkio universitete

2021 m. vasario 1 – kovo 26 d. LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Augalų fiziologijos laboratorijos vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Viktorija Vaštakaitė-Kairienė stažavosi Krokuvos žemės ūkio universiteto Botanikos ir augalų fiziologijos katedroje (Lenkija). Kartu su šio universiteto mokslininke dr. Anna Kołton dr. V. Vaštakaitė-Kairienė vykdė mokslinį eksperimentą, kurio metu analizavo už azoto įsisavinimą augaluose atsakingo fermento veikimą.

Azotas yra svarbus augalų mitybos elementas, lemiantis jų augimą ir derlių. Augalai daugiausia pasisavina nitratinės formos azotą, tačiau dideli nitratų kiekiai dirvožemyje arba vandenyje kelia riziką aplinkai ir žmonių sveikatai.

Laikantis Europos žaliojo kurso tikslo didinti žmonių gerovę siekiant neutralizuoti poveikį klimatui, tikslinga atlikti azoto įsisavinimo augaluose mechanizmo mokslinius tyrimus; tai leistų sumažinti aplinkos taršą nitratais ir gauti saugesnę žemės ūkio produkciją.

Dr. V. Vaštakaitė-Kairienė analizavo fermento nitratų reduktazės, atsakingo už azoto įsisavinimą ir toksiškų nitritų gamybą augaluose, veikimo mechanizmą. Tyrimas vykdytas in vitro sąlygomis. Modeliniais augalais buvo pasirinkti pomidorų daigai. Žinoma, kad fermento nitratų reduktazės aktyvumas padidėja dėl defosforilinimo reakcijos, kurią vykdo baltymų fosfatazė 2A (PP2A). Siekiant gauti daugiau žinių apie PP2A veikimą ir fosforilinimo / defosforolinimo reakcijas augaluose, tyrimo metu naudota skirtingų koncentracijų farmakologinis fosfatazių inhibitorius – okadaino rūgštis. Taip pat vertinta kalcio įtaka PP2A aktyvumui, kai buvo naudotas inhibitorius. Pagal tyrimo rezultatus parengta mokslinė publikacija tarptautiniam leidiniui.

Projektas finansuotas iš Europos socialinio fondo lėšų (Nr. 09.3.3.-LMT-K-712-21-0056) pagal dotacijos sutartį su Lietuvos mokslo taryba (LMTLT).

 

En