Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Inovatyvus augalininkystės produkcijos perdirbimas – žmonijos ateitis

Inovatyvus augalininkystės produkcijos perdirbimas – žmonijos ateitis

2019 m. gegužės 14 d. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Sodininkystės ir daržininkystės institute įvyko mokslinė konferencija „Augalininkystės produkcijos perdirbimas. Naujovės ir iššūkiai“ bei sodų žydėjimo šventė.

Renginį organizavo LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institutas bei Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Žemės ūkio ir miškų mokslų skyrius.

Konferenciją atidarė LMA Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus Agronomijos mokslų sekcijos pirmininkas, LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Sodo augalų genetikos ir biotechnologijos skyriaus vedėjas, vyriausiasis mokslo darbuotojas akad. Vidmantas Stanys. Akademikas akcentavo, kad žmonių skaičius labai sparčiai didėja, manoma, kad iki 2050 m. pasaulyje bus 9 mlrd. žmonių. „Vienas iš pagrindinių pasaulio tikslų – iki 2030 m. panaikinti badą. Šiuo metu net 3 mlrd. žmonių nepakankamai maitinasi. Kiekvienais metais apie 9 mln. žmonių miršta būtent nuo bado. Pasaulyje mažėja dirvožemio plotas, humuso kiekis, didelį poveikį daro klimato kaita, todėl tuo pačiu mažėja galimybių užauginti reikiamą maisto kiekį“, – pabrėžė akademikas.

LAMMC direktorius dr. Gintaras Brazauskas akcentavo šiuo metu rengiamą Nacionalinę pažangos strategiją bei sodininkystės ir daržininkystės svarbą šalies ekonomikai. „Mūsų uždavinys – rasti nišines sritis, kuriose būtume stiprūs. Konkuruotume ne tik pradine produkcija, bet ir sumaniu jos perdirbimu, sugebėtume išgauti aukštos pridėtinės vertės produktus. Džiugu, kad šiandien turime tokią konferenciją, kurios metu mes galime visa tai aptarti“, – pasakojo direktorius.

„Šiandien mes kalbame apie kokybišką, sveiką, funkcinį maistą. Tą maistą, kuris pagerintų mūsų gyvenimo kokybę“, – akcentavo LMA viceprezidentas akad. Zenonas Dabkevičius. Akademikas taip pat pabrėžė, kad labai svarbu mokslo žinias tinkamai perduoti visuomenei, žiniasklaidai, politikams.

Dr. Lina Vaičiulytė-Funk iš Kauno technologijos universiteto Maisto instituto pasakojo apie augalinės produkcijos gamybos iššūkius, tendencijas Europos Sąjungoje ir Lietuvoje.

LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijos vedėjas, vyriausiasis mokslo darbuotojas akad. Pranas Viškelis renginio dalyviams pristatė inovatyvias vaisių ir daržovių perdirbimo technologijas.

Prof. Valdas Jakštas iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto kalbėjo apie augalines žaliavas ir ruošinius funkcionalių nutraceutikų plėtrai.

LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijos vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Ramunė Bobinaitė pristatė uogų ir jų šalutinių perdirbimo produktų valorizacijos temą.

Renginio metu buvo aktyviai diskutuojama, pranešėjai sulaukė daug įdomių ir aktualių klausimų. 

Po mokslinės konferencijos dalyviai gėrėjosi LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto žydinčių sodų spalvomis ir kvapais.

En