Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Konferencija BRAŠKIŲ AUGINIMO TECHNOLOGIJŲ INOVACIJOS

Konferencija BRAŠKIŲ AUGINIMO TECHNOLOGIJŲ INOVACIJOS

Kovo 7 d. vykusioje konferencijoje BRAŠKIŲ AUGINIMO TECHNOLOGIJŲ INOVACIJOS LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institute (Kauno g. 30, Babtai, Kauno r.) dalyvavo 70 dalyvių. Programa

Renginio metu buvo pristatyti 8 pranešimai apie braškių selekciją, naujausias veisles, auginimą, tręšimą, apsaugą nuo ligų ir kenkėjų, IKOK principų, išmaniųjų technologijų (dirbtinio apšvietimo) ir biotechnologinių metodų taikymą, juslinės analizės ypatumus.

Renginio pradžioje buvo įvardytos pagrindinės braškynų plotų sumažėjimo šalyje priežastys: klimato kaita, ligų ir kenkėjų gausėjimas, registruotų augalų apsaugos produktų mažėjimas, konkurencija su pietinių šalių braškių augintojais.

Konferencijos dalyviai sužinojo, kad nors nuo 1995 m. Europos Sąjungoje yra auginama apie 600 braškių veislių, tačiau tik dalis jų atitinka gamybinius reikalavimus, ypač siekiant gausesnio derliaus, atsparumo ligoms bei kenkėjams ir geros uogų kokybės. Konstatuota, kad didesnį dėmesį skiriant transportabilumui ir laikymuisi, nukenčia uogų juslinės savybės.

Mažėjant cheminių augalų apsaugos produktų asortimentui, uogų augintojai vis labiau skatinami taikyti Integruotos kenksmingųjų organizmų kontrolės (IKOK) principus. Jos pagrindiniai elementai yra kenkėjus atbaidančių priemonių (augalinių ekstraktų) naudojimas, naudingųjų vabzdžių ir bioįvairovės išsaugojimas, ligų bei kenkėjų protrūkių prognozavimo modelių ir įvairių gaudyklių taikymas. Priminta, kad daug naudingų patarimų, kaip tvariai ūkininkauti, galima rasti Integruotoje augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinėje sistemoje (IKMIS), kurios lankytojai operatyviai informuojami apie kenksmingųjų organizmų plitimą įvairių žemės ūkio augalų pasėliuose visuose šalies rajonuose.

Braškių augintojams buvo pateikta vertingų patarimų, kaip vizualiai nustatyti įvairių cheminių elementų trūkumo požymius, siekiant išvengti perteklinio tręšimo ir kartu aplinkos teršimo, aptarta dirvožemio drėgmės svarba, įvardyta, kurie dirvožemiai yra tinkamiausi.

Renginio metu ne tik pristatyti pranešimai apie braškių auginimo technologijų inovacijas, bet ir kalbėta apie vykdomų projektų rezultatus, suteikta galimybė užuosti ir paragauti skirtingų kvapų ir skonių. O UAB „Agrodronas“ atstovai pasakojo apie turimų modernių bepiločių skraidyklių technines galimybes.

En