Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Konferencija „Žemdirbystės ateitis – tausus ūkininkavimas“

Konferencija „Žemdirbystės ateitis – tausus ūkininkavimas“

2018 m. Birželio 26 d. įvyko Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto organizuota konferencija „Žemdirbystės ateitis – tausus ūkininkavimas“. Renginį rėmė Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija ir Lietuvos grūdų augintojų asociacija.

Renginio pradžioje LR žemės ūkio ministras Giedrius Surplys diskutavo su gausiai susirinkusiais ūkininkais. Susirinkusius domino sausros padarinių įvertinimo, išmokų ir kiti klausimai.

Toliau diskusijoje dėmesys buvo sutelktas į tausųjį ūkininkavimą, kuris asocijuojasi su išmaniąja žemėnauda. Esminiai jos elementai – moksliškai pagrįsta sėjomaina, ilgesnės augalų rotacijos, minimalus dirvožemio ardymas, nuolatinis dengiamųjų pasėlių auginimas, leidžiantis apsaugoti dirvožemio struktūrą ir sumažinti piktžolėtumą, organinių ir biologinių produktų naudojimas.

LR žemės ūkio ministerijos Agroaplinkosaugos ir ekologinio ūkininkavimo skyriaus vyriausioji specialistė Agnė Prakapienė pranešime pabrėžė, kad žemdirbių reikalavimai dėl tausiojo ūkininkavimo turi būti apgalvoti, t.y. būti konkretūs ir įgyvendinami.

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Technologinių paslaugų skyriaus vadovas Rimas Magyla priminė apie šiuo metu atnaujinamą Geros žemdirbystės praktikos kodeksą, kuris iš esmės ir yra tvaraus ūkininkavimo vadovas.

LAMMC Vėžaičių filialo direktorė dr. Danutė Karčauskienė kalbėjo apie dirvožemio savybių išsaugojimo svarbą siekiant, kad jis būtų subalansuotas, negrėstų rūgštėjimas, šarmėjimas arba erozija. Aleksandro Stulginskio universiteto Agroekosistemų ir miškų mokslų instituto vadovas prof. dr. Vaclovas Bogužas akcentavo, kad jeigu dirvožemio derlingumas nemažėja, vadinasi, žemės dirbimas yra optimalus, ragino siekti ekonominių ir ekologinių tikslų pusiausvyros.

LAMMC Agrocheminių tyrimų laboratorijos direktorius prof. habil. dr. Gediminas Staugaitis akcentavo maisto medžiagų dirvožemyje tyrimų svarbą. Svarus indėlis į tausųjį ūkininkavimą yra trąšų naudojimas pagal poreikį, todėl būtina daryti dirvožemio tyrimus ir tręšti tik tomis medžiagomis, kurių trūksta.

LAMMC Žemdirbystės instituto direktoriaus pavaduotoja eksperimentinei plėtrai dr. Roma Semaškienė pranešime pristatė augalų apsaugos vietą tausiajame ūkininkavime. Dėmesys turėtų būti sutelktas į integruotąją kenksmingųjų organizmų kontrolę, stebėjimą, prevenciją, necheminius apsaugos metodus, tikslų pesticidų parinkimą ir mažesnį jų naudojimą.

Tausiosios žemdirbystės strategijai pasiūlymų bei sprendimų pateikė ir verslo atstovai: UAB „Väderstad“ generalinis direktorius Romas Naudžiūnas ir UAB „Bioenergy LT“ pardavimų vadovas Tomas Vaitkevičius.

Po renginio vykusiame aptarime buvo ir optimizmo dėl tausiojo ūkininkavimo plėtros, ir nerimo dėl galimybių gausos ir racionaliausių rodiklių parinkimo.

 

 

 

En