Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

LAMMC 10 metų veiklos sukakčiai pažymėti – konferencija apie Europos „žaliąjį kursą“

LAMMC 10 metų veiklos sukakčiai pažymėti – konferencija apie Europos „žaliąjį kursą“

2020 m. vasario 20 d. Lietuvos mokslų akademijoje (LMA) įvyko mokslinė konferencija „Europos žaliasis kursas: iššūkiais grįstos galimybės agro – miškų mokslui ir verslui“, skirta Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) 10 metų mokslinės veiklos sukakčiai pažymėti. Programa.

Mokslinės konferencijos pranešimai:
„Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras: ištakos, kūrimas, raida“
Z. Dabkevičius, Č. Bobinas
„Europos žaliasis kursas – koks mūsų vaidmuo?“
G. Brazauskas
„Tvarus dirvožemio naudojimas ir efektyvi augalininkystė“
Ž. Kadžiulienė, V. Feiza, R. Semaškienė, V. Ruzgas
„Agrobiologiniai ištekliai ir funkcionaliojo maisto svarba“
A. Sasnauskas, G. Samuolienė, P. Viškelis, V. Stanys
„Tvarus miškininkavimas klimato kaitos sąlygos“
M. Aleinikovas, V. Mikšys
„Agro ir miško biomasės ištekliai ir jų indėlis bioekonomikai“
R. Lapinskas
„Mokslo ir žinių sklaidos sinergijos galimybės inovatyviam žemės ūkiui“
E. Makelis

LAMMC direktorius dr. Gintaras Brazauskas renginio pradžioje akcentavo, kad 10 metų mokslinių tyrimų centrui nėra daug, bet ši istorija tęsiasi jau beveik 100-metį, nuo pat žemės ūkio mokslo ištakų Lietuvoje. Žemės ir miškų mokslai šiuo metu įgyja vis didesnę reikšmę siekiant dabartinių žmonijos tikslų.

LR Seimo Pirmininkas prof. dr. Viktoras Pranckietis pabrėžė, kad renginio pranešimų temos apima labai aktualius klausimus: dirvožemio naudojimą, agrobiologinius išteklius, funkcionaliojo maisto svarbą, tvarų miškininkavimą ir kt. Pasidžiaugta, kad šiame renginyje diskutuojama būtent apie šiuos dalykus ir padėkota už 10 metų laikotarpio darbus.

LMA prezidentas akad. Jūras Banys pažymėjo LAMMC indėlį mokslui, pasidžiaugė LAMMC ir LMA bendradarbiavimu bei palinkėjo sėkmės, naujų idėjų ir drąsių sumanymų plėtojant mokslinius tyrimus, ugdant jaunuosius mokslininkus ir specialistus, taip pat skleidžiant mokslo pažangą Lietuvoje ir už jos ribų. Akademikas priminė, kad šiemet viena iš Lietuvos mokslo premijų atiteko LAMMC mokslininkams.

LMA viceprezidentas, buvęs LAMMC direktorius akad. Zenonas Dabkevičius, LR Seimo Pirmininkas prof. dr. Viktoras Pranckietis, LMA prezidentas akad. Jūras Banys ir LAMMC direktorius dr. Gintaras Brazauskas

LR Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas sakė, kad apie klimato kaitos temą yra išties plačiai diskutuojama, bandoma ieškoti atsakymų – kas atsitiko, ar dėl dabartinės situacijos kaltas žmogus? Būtent šiuos atsakymus, anot Andriejaus Stančiko, turi rasti mokslo atstovai.

Sveikinimo žodį tarė ir LR Aplinkos viceministrė Rasa Vaitkevičiūtė, kuri palinkėjo bendradarbiavimo bei  pagalbos formuojant miškų politiką.

LR Žemės ūkio ministro patarėjas Gediminas Lapukas pasveikino renginio dalyvius bei perskaitė LR Žemės ūkio ministro Andriaus Palionio sveikinimą.

LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Studijų, mokslo ir technologijų departamento direktorius dr. Albertas Žalys padėkojo už tai, kad LAMMC kuria daugiau nei du trečdalius Lietuvos mokslo rezultatų žemės ūkio ir miškų mokslų sektoriuje bei palinkėjo sėkmės ateities darbuose.

Pirmąjį mokslinės konferencijos pranešimą pristatė LMA viceprezidentas, buvęs LAMMC direktorius akad. Zenonas Dabkevičius, kuris supažindino su LAMMC ištakomis, kūrimu ir raida. Pranešime daugiausiai akcentuota: žemės ūkio mokslo ištakos ir reformos; LAMMC sukūrimas; reorganizavimo rezultatai ir svarbiausi pasiekimai; pažvelgta į praėjusių 10 metų retrospektyvą.

LAMMC direktorius dr. Gintaras Brazauskas susirinkusiesiems kalbėjo apie Europos žaliąjį kursą ir mūsų vaidmenį. Direktorius pranešime aptarė globalių šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijų dinamiką, buvo palygintas žemės ūkio ŠESD emisijų pokytis Europos valstybėse nuo 1990 m., pabrėžtos pagrindines Europos „žaliojo kurso“ kryptys, aptarti LAMMC pasiekimai. Apibendrindamas savo pranešimą, direktorius sakė, kad klimato kaita vyksta čia ir dabar – tai kartu ir iššūkis, ir galimybės.

LAMMC direktorius dr. Gintaras Brazauskas pristato pranešimą „Europos žaliasis kursas – koks mūsų vaidmuo?“

LAMMC Žemdirbystės instituto direktorė akad. Žydrė Kadžiulienė pasakojo apie tvarų dirvožemio naudojimą ir efektyvią augalininkystę. Pranešime detaliau buvo aptarti Lietuvoje vyraujantys dirvožemių degradaciją keliantys veiksniai, dirvožemio vandens taupymas, antrinių žaliavų panaudojimo galimybės, pristatytas „Gerosios žemės ūkio praktikos kodeksas“, Institute atliekami tyrimai ir kt.

LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto direktorius dr. Audrius Sasnauskas supažindino su agrobiologinių išteklių ir funkcionaliojo maisto svarba, papasakojo apie šio Instituto pasiekimus, atliktus tyrimus, tarptautinį bendradarbiavimą, infrastruktūros plėtrą.

Apie tvarų miškininkavimą klimato kaitos sąlygomis kalbėjo LAMMC Miškų instituto direktorius dr. Marius Aleinikovas. Savo pranešime mokslininkas akcentavo per pastaruosius 10 metų Miškų institute atliktus tyrimus, aptarė klimato kaitos mažinimo galimybes, pristatė svarbiausius strateginius Europos ir Lietuvos dokumentus, skirtus klimato kaitos švelninimui.

Renginyje dalyvavo bei pranešimą skaitė Pasaulio biomasės asociacijos prezidentas Remigijus Lapinskas, kuris supažindino su agro ir miško biomasės ištekliais ir jų indėliu bioekonomikai. Pranešime buvo pabrėžiamas klimato krizės iššūkis, kuri kilo dėl iškastinio kuro vartojimo, akcentuotos biomasės energetikos vystymo poreikio priežastys bei kryptys, pasaulinis biomasės potencialas ir kt.  

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktorius dr. Edvardas Makelis pristatė mokslo ir žinių sklaidos sinergijos galimybes inovatyviam žemės ūkiui. Buvo aptarta dabartinė žinių perdavimo situacija, žemės ūkio skaitmeninių inovacijų centrų poreikis ir kt.

Šioje mokslinėje konferencijoje dalyvavo daug žinomų mokslininkų, akademikų, valdžios ir verslo atstovų. Renginį vainikavo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistės, „Operos švyturys 2019“ laureatės – Aistės Pilibavičiūtės ir jai akomponavusios koncertmeisterės Nijolės Baranauskaitės atliekami kūriniai.

En