Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

LAMMC lankėsi projekto SensRes partneriai

LAMMC lankėsi projekto SensRes partneriai

Šių metų spalio 19−21 d. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre (LAMMC) lankėsi mokslininkai dr. Anders Bjørn Møller ir Henrik Nørgaard iš Aarhus universiteto (AU, Danija). Minėtomis dienomis LAMMC ir AU mokslininkai, vykdydami programos EJP SOIL projekto „Stambaus mastelio skaitmeninių dirvožemio žemėlapių detalizavimas naudojant nuotolinių sensorių jutiklių  duomenis“ (SensRes) veiklas, vyko į ekspedicijas, kurių metu buvo atlikti dirvožemio elektrinio laidumo (angl. electrical conductivity) matavimai. Matavimai atlikti su skirtingo agroekologinio potencialo dirvožemiais penkiuose laukuose, esančiuose skirtingose Lietuvos agroklimatinėse sąlygose. Tirti laukai atspindėjo pagrindinius žemės ūkio regionus, esančius Vakarų, Vidurio, Pietų ir Rytų Lietuvoje, jų plotas svyravo nuo 2,3 iki 4,7 ha. Atlikti matavimai priskiriami netiesioginių matavimų kategorijai ir remiasi elektromagnetinės indukcijos (angl. electromagnetic induction) principu. Jie buvo atlikti su Aarhus universiteto mokslininkų atsivežta įranga: 2 m ilgio sensoriumi, kuris be tiesioginio kontakto gali skenuoti (horizontaliai ir vertikaliai) dirvožemį net iki 2 metrų gylio ir keturračiu su integruotu GPS imtuvu. Tokie matavimai yra plačiai taikomi tiksliojoje žemdirbystėje, taip pat ir kartografuojant dirvožemį, nes leidžia greitai ir sąlyginai nebrangiai atlikti dirvožemio elektroninio laidumo tyrimus Gauti duomenys įgalina nuotoliniu būdu nustatyti žemės ūkiui svarbias dirvožemio savybes: organinę anglį, granuliometrinę sudėtį ar dirvožemio drėgmę.

Projekto SensRes metu, naudojant palydovinius ir bepiločių skraidyklių bei elektromagnetinės indukcijos daviklio duomenis, kuriama metodika, kurią pasitelkus bus detalizuojami skaitmeniniai dirvožemio žemėlapiai, juos labiau pritaikant ūkininkų reikmėms, taip pat siekiant nuotoliniu būdu nustatyti dirvožemio chemines ir fizikines savybes. Šiuo metu yra testuojami palydovinių ir bepiločių skraidyklių duomenys ir EMI (angl. electromagnetic  induction instruments) jutiklio galimybės įvertinti ir apskaičiuoti dirvožemyje esančios augalams prieinamos drėgmės ir organinės anglies kiekį, dirvožemio erozijos procesams modeliuoti. Lietuvos teritorijoje, bendradarbiaujant su ūkininkais ir LAMMC regioniniais padaliniais, tyrimai atliekami kontrastingomis dirvodaros ir agroekologinėmis sąlygomis: molingų lygumų derlinguose (Vidurio Lietuvos) ir kalvotų aukštumų mažiau derlinguose (Vakarų, Pietryčių ir Rytų Lietuvos) dirvožemiuose (5 laukai).

Projekto partneriai: Aarhus University (AU), Danija; Agri-Food and BioSciences Institute (AFBI), Jungtinė Karalystė; Ministry of Agriculture and Forestry, General Directorate of Agricultural Research and Policies (TAGEM), Turkija; Stichting Wageningen Research (WR), Nyderlandai.

LAMMC projekto koordinatorius dr. Renaldas Žydelis. Kiti LAMMC dalyviai: doc. dr. Jonas Volungevičius, dr. Virmantas Povilaitis, dr. Kristina Amalevičiūtė-Volungė, Simona Pranaitienė, Ardas Kavaliauskas.

Daugiau informacijos: https://ejpsoil.eu/research-projects/sensres/

Parengė dr. Renaldas Žydelis

En