Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

LAMMC MI doktorantai I. Čėsnienė ir V. Čėsna stažavosi

LAMMC MI doktorantai I. Čėsnienė ir V. Čėsna stažavosi

Rugpjūčio 1 – rugsėjo 20 d. LAMMC Miškų instituto Miško augalų biotechnologijų laboratorijos doktorantė Ieva Čėsnienė ir Miško apsaugos ir medžioklėtyros skyriaus doktorantas Vytautas Čėsna stažavosi Norvegijos bioekonomikos tyrimų instituto (NIBIO) Molekulinės biologijos laboratorijoje. Akademinė išvyka organizuota įgyvendinant trejų (2022–2024) metų trukmės SNS (Nordic Forest Research) projektą (PROTECT: Effects of defense priming on Norway spruce needle microbiome and pest resistance).

Dokt. I. Čėsnienės stažuotės tikslas – įvertinti paprastosios eglės (Picea abies L.) sodinukų atsparumą patogenui Gremmeniela abietina po sėklų apdorojimo organiniais junginiais metilo jasmonatu (MeJA) ir pipekolio rūgštimi (PA).

Stažuotės metu buvo įvertintas patogeno G. abietina plitimas jaunuose sodinukuose ir atliktos antrinių metabolitų analizės po sėklų apdorojimo MeJA ir PA esant skirtingoms dirvožemio savybėms.

Dokt. V. Čėsnos stažuotės tikslas – nustatyti paprastosios eglės sėklų apdorojimo metilo jasmonatu (MeJA) ir pipekolio rūgštimi (PA) poveikį su paprastąja egle susijusių mikroorganizmų įvairovei, esant skirtingiems dirvožemio tipams.

Stažuotės metu buvo atlikti molekuliniai tyrimai – mikroorganizmų RNR ir DNR išskyrimas iš paprastosios eglės sodinukų rizosferos mėginių. Atlikta PGR amplifikacija, elektroforezė ir amplifikuotų mėginių išvalymas. Grybų ir bakterijų bendrijos buvo sekvenuojamos naudojant Illumina Miseq sekvenavimą pagal ITS ir 16S rDNR regionus. Taip pat buvo atliekamos bioinformatikos ir sekų identifikavimo analizės.

Akademinė išvyka finansuota SNS (Nordic Forest Research) projekto ir LAMMC stažuočių programos lėšomis.