Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Lietuvoje tikimasi gero 2020-ųjų metų derliaus

Lietuvoje tikimasi gero 2020-ųjų metų derliaus

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras (LAMMC), remdamasis sutartimi su Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, atlieka žemės ūkio augalų augimo sąlygų ir 21 augalo rūšies derlingumo prognozę Lietuvoje. Šios prognozės vykdomos birželio 25 d., liepos, rugpjūčio ir rugsėjo 20 d. Šiuo metu jau yra atlikta pirmoji derlingumo prognozė.

Prisimintina tai, kad 2019 m. rudens sąlygos buvo palankios žiemkenčių bei žieminių rapsų sėjai ir 2020 m. augalų žiemojimui. Palankios žiemos meteorologinės sąlygos buvo visoje Lietuvoje, tad 2020 m. pavasarį pranašautas geras  žiemojančių žemės ūkio augalų derlius.

Šių metų pavasaris prasidėjo savaite anksčiau nei įprastai. Dirvos greitai džiuvo. Visą balandžio mėnesį dirvos buvo sausos. Drėgmės kiekis jose tiek sumažėjo, kad siekė net augalų vytimo drėgmės lygį. Gegužės mėnesį palijo, padaugėjo drėgmės atsargų. Nors ir buvo susirūpinta dėl buvusio drėgmės trūkumo dirvose, vis tik, tai nepadrė ženklaus neigiamo poveikio pasėliams. Šiuo metu gausiai, bet trumpai palyjant, drėgmės trūkumo augalų augimui nėra (plačiau: lammc.lt/lt/dirvozemio-dregmes-matavimai). Sąlygos vystytis augalams yra palankios. Deja, yra pavienių laukų, kur vėjuoti su lietumi ciklonai išguldė atskirus aukštą derlingumą žadėjusius žiemkenčių pasėlius.

Apibendrinant šiuo metu esamą žemės ūkio augalų būklę Lietuvoje, galima prognozuoti, kad potencialas geriems derliams gauti šiuo metu yra gana didelis. Jei neįvyks stichinių reiškinių gamtoje, tikėtina, kad žemės ūkio augalų derlingumas šiais metais bus aukštesnis nei vidutinis (plačiau: ukininkopatarejas.lt/koki-derliu-zada-lietuvos-paseliai).

En