Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Meteorologinės sąlygos keičia kai kurių augalų derlingumo prognozę

Meteorologinės sąlygos keičia kai kurių augalų derlingumo prognozę

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras (LAMMC) atliko antrą šiais metais žemės ūkio augalų pasėlių būklės ir derlingumo prognozę. Aptariama situacija Lietuvoje 2020 m. liepos 20 dienai.

Apibendrinant esamą žemės ūkio augalų būklę Lietuvoje, galima konstatuoti, kad dėl praėjusių liūčių liepos mėnesį situacija laukuose pablogėjo, palyginus su birželio mėnesį buvusia padėtimi.

Liepos mėnesio pirmąją dekadą viršutinis (0–10 cm) dirvožemio sluoksnis buvo labai drėgnas ir viršijo optimalų drėgmės kiekį augalų augimui (plačiau: lammc.lt/lt/dirvozemio-dregmes-matavimai). Liepos antrąją dekadą drėgmės perteklius sumažejo ir visų augalų pasėliuose drėgmė 0–10 cm sluoksnyje buvo optimali. Panaši situacija buvo ir 10–20 cm sluoksnyje. Drėgmės pertekliumi išsiskyrė žieminių kviečių pasėlio dirvožemis. Kitų augalų dirvožemio drėgmės kiekis svyravo optimalios drėgmės ribose.

Labiausiai nukentėjo žiemkenčių pasėliai, kurie daug kur išgulė. Tikėtina, kad tai buvo didelėmis azoto trąšų normomis patręšti pasėliai ir auginti po gerų priešsėlių. Šiemet pasiteisino ir augalų augimo reguliatorių naudojimas. Tokie pasėliai jei ir išgulė, tai kur kas mažiau. Išgulusių augalų plotas ir išgulimo laipsnis Lietuvoje labai įvairus: koks laukas – tokia ir situacija. Išgulimas siekia nuo mažo plotelio – iki 55–60 %, ar net 90–95 % viso lauko ploto.

Dėl dažno lietaus šiais metais buvo palankios sąlygos varpų fuzariozei plisti tiek žieminiuose, tiek vasariniuose javuose. Tai turės įtakos būsimo grūdų derliaus kiekybei ir kokybei. Pieninėje brandoje išgulę javai kelia didelę riziką derlingumo ir grūdo kokybės rodikliams. Su šiuolaikine technika galima kokybiškai nukulti ir sugulusius javus, tačiau nežinoma, kokia bus tokių grūdų kokybė. Grūdų kokybę lems ir meteorologinės sąlygos derliaus nuėmimo metu, ir grūdų drėgnumas sandėliuojant.

Jau nukulti  žieminiai miežiai. Šuo metu pradedami kulti žieminiai rapsai ir ankstyvų veislių žieminiai kviečiai. Pastebėta, kad po lietingų orų, džiūdamos, atsidarinėja žieminių rapsų ankštaros. Subrendusios sėklos byra ant dirvos.

Tikėtina, kad šiuos 2020 metus žemdirbiai galės įvardyti „vasarojaus metais“. Vasarinių javų pasėliai nuo praėjusių orų stichijų beveik nenukentėjo. Ženklesnis derlingumo sumažėjimas Lietuvos mastu jiems neprognozuojamas (plačiau: https://manoukis.lt/naujienos/mokslas/derliaus-prognozes-koreguoja-orai).

En