Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Pasauliniame kongrese Kaune – mokslininkų diskusijos apie žmonių ir laukinių gyvūnų sambūvį

Pasauliniame kongrese Kaune – mokslininkų diskusijos apie žmonių ir laukinių gyvūnų sambūvį

2019 m. rugpjūčio 26 d. Kaune prasidėjo 34-asis Tarptautinės medžiojamųjų gyvūnų biologų sąjungos (IUGB) kongresas, į kurį dalyviai rinkosi iš viso pasaulio (atvyko apie 200 žmonių). Kongresas truks 5 dienas (rugpjūčio 26–30 d.).

Viso renginio metu bus pristatomi tyrimai, susiję su miškininkyste, žemės ūkiu, medžiokle, rekreacija, urbanizacija, klimato kaita, ekosistemomis ir ekonomine plėtra bei žmonių ir laukinių gyvūnų sambūviu.

Renginio oficialus atidarymas įvyko rugpjūčio 27 d. Pasveikinimo kalbą pradėjo Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Miškų instituto direktorius dr. Marius Aleinikovas, kuris pasidžiaugė, kad į renginį susirinko daug dalyvių.

LAMMC direktorius dr. Gintaras Brazauskas pristatė LAMMC struktūrą, tyrimų kryptis, padėkojo renginio organizatoriams. Direktorius savo kalboje citavo mėgstamą knygų autorių Yuval Noah Harari, kuris rašo, kad dažnai filmų, knygų ir pasakų herojai yra miškų valdovai – laukiniai žvėrys, tačiau dabarties realybėje taip nebėra – pasaulyje dominuoja žmonės ir jų naminiai gyvūnai. Šiuo metu daugiau nei 90 proc. stambiųjų gyvūnų yra naminiai gyvuliai. Vedinas susimąstyti priverčiančiais žodžiais, direktorius kongreso dalyviams palinkėjo atrasti atsakymą į klausimą – ar žmonija vis dar turi vietos laukiniams gyvūnams?

Kauno rajono savivaldybės mero pavaduotojas Antanas Nesteckis pabrėžė, kad būtent LAMMC Miškų institutui yra suteikta galimybė organizuoti šį kongresą. Akcentavo, kad mokslas ir praktika gali išspręsti daugelį aktualių problemų bei palinkėjo, kad kongreso metu įvykusios diskusijos suteiktų naudą ne tik Kauno rajonui, bet ir visai Žemės planetai.

Renginio dalyviams dėkojo, produktyvių diskusijų linkėjo IUGB organizacijos prezidentė ir kongreso mokslinio komiteto vadovė, LAMMC Miškų instituto Miško apsaugos ir medžioklėtyros skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Olgirda Belova.

Šio pasaulinio kongreso dalyvius taip pat pasveikino Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos atstovas Zbignev Glazko, kuris akcentavo renginio svarbą.

LAMMC Miškų instituto direktorius dr. Marius Aleinikovas papasakojo apie Lietuvą, Kauną, pateikė informaciją apie Lietuvos miškų statististiką. Buvo pabrėžta, kad Lietuvos miškai yra vieni produktyviausių pasaulyje (mūsų šalis užima 13 vietą). Taip pat kongreso dalyviai turėjo galimybę detaliau susipažinti su LAMMC Miškų instituto veikla, istorija.

Kviestinis kongreso pranešėjas iš Italijos prof. Luigi Boitani savo pranešimo metu pasakojo apie stambiųjų gyvūnų ir žmonių sambūvio viziją, kalbėjo apie vilkų, lokių, lūšių ir kt. žvėrių populiacijas Europoje, šių gyvūnų migravimo ypatybes, elgseną, žmonių ir gyvūnų sambūvio reguliavimo problematiką. Kyla daug konfliktų dėl to, kad plėšrūnai dažnai puola naminius gyvulius. Anot mokslininko, reikia kuo daugiau diskutuoti ir ieškoti šio sambūvio valdymo reguliavimo galimybių.

Kongreso dalyviai iš Lietuvos, JAV, Australijos, Brazilijos, Italijos, Latvijos, Graikijos, Kipro, Slovėnijos, Norvegijos, Prancūzijos, Rusijos, Baltarusijos, Vengrijos, Vokietijos, Lenkijos, Suomijos, Danijos, Švedijos, Čekijos Respublikos, Ispanijos, Šveicarijos, Jungtinės Karalystės, Portugalijos, Estijos, Serbijos, Belgijos, Kroatijos, Liuksemburgo ir kt. aktyviai diskutavo, dalijosi įvairiausiai pastebėjimais, savo šalių patirtimi, atliktais tyrimais.

Iš užsienio atvykę renginio dalyviai džiaugėsi kongreso organizavimu, įdomiais ir aktualiais nūdienos žmonių ir laukinių gyvūnų sambūvio problematikos žodiniais bei stendiniais pranešimais.

Renginio organizatoriai: Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filialas Miškų institutas, Agrarinių ir miškų mokslų institutų asociacija.

Pagrindiniai renginio rėmėjai: Lietuvos mokslo taryba, Kauno rajono savivaldybė.

Daugiau informacijos: https://www.iugb2019.mi.lt/

 

En