Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Pildosi žemės ūkio augalų derlingumo prognozė

Pildosi žemės ūkio augalų derlingumo prognozė

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkai atliko trečią (š. m. rugpjūčio 20 d.) žemės ūkio augalų augimo derlingumo prognozę Lietuvoje. Kaip ir buvo manyta, žieminių javų derlingumai bus apie 15–20 proc. didesni nei praėjusiais metais.

„Skirtinguose Lietuvos ūkiuose situacija yra įvairi, tačiau dauguma žieminių javų laukų jau nukulti. Nukulti ir žieminiai rapsai. Baigiami kulti vasariniai kviečiai, miežiai ir avižos. Pasėlių būklė gera. Pagulusių vasarinių javų yra nedaug“, – sako LAMMC Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vedėjas, vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Virginijus Feiza

Derliaus nuėmimo spartą labai apsunkino žieminių kviečių išgulimas. Tačiau dabartinės techninės kombainų galimybės leido nuimti pagulusius javus be didesnių nuostolių. Panašu, kad nerimas dėl galimai prastos šių metų žieminių javų grūdų kokybės nepasitvirtins. Javų grūdų kokybė mažai kuo skiriasi nuo ankstesnių metų rodiklių. Į aruodus vežami ne tik antros, bet pirmos ir ekstra klasės grūdai. Lietūs vidutinių žieminių javų derlingumų nesumažino: jie bus tokie, kokius LAMMC mokslininkai ir prognozavo.

Dotnuvoje (Kėdainių r.), pradedant liepos mėnesio trečiuoju dešimtadieniu, drėgmės kiekis 0–10 ir 10–20 cm sluoksniuose pradėjo ženkliai mažėti. Šis mažėjimas nustatytas visų augalų pasėliuose, ypač, vasarinių rapsų pasėlyje. Rugpjūčio pirmą ir antrą dešimtadienį drėgmės kiekis dirvoje ir toliau mažėjo. Jos kiekis pasiekė augalų vytimo drėgmės ribą ir 0–10, ir 10–20 cm dirvožemio sluoksniuose (plačiau: https://www.lammc.lt/lt/dirvozemio-dregmes-matavimai/2436).

Vyksta žieminių rapsų sėja, ruošiamos dirvos žiemkenčių sėjai. Mažas drėgmės kiekis dirvose yra nepalankus kokybiškam sėklos guoliui formuoti. Trūkstant kritulių, tikėtinas ilgas ir skirtingas žieminių rapsų sėklų dygimas (plačiau: http://ukininkopatarejas.lt/nerimas-del-prasto-derliaus-nuslopo-aruodai-gauseja).

En