Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Pluoštinės kanapės – nuo parfumerijos pramonės iki biodegalų gamybos

Pluoštinės kanapės – nuo parfumerijos pramonės iki biodegalų gamybos

2019 m. vasario 6 d. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Žemdirbystės institute įvyko seminaras „Pluoštinių kanapių auginimo aktualijos ir UAB AGROPRO bendradarbiavimo su augintojais koncepcijos pristatymas 2019 m.“. Renginys buvo skirtas ekologinių ūkių savininkams.

Seminarą atidarė UAB „Agropro“ žemės ūkio srities vadovas  Modestas Paliulis, kuris akcentavo, kad pluoštinių kanapių auginimo aktualijos kiekvienam jų augintojui yra svarbios tiek Iš mokslinės, tiek iš verslo pusės.

LAMMC Žemdirbystės instituto direktorė dr. Žydrė Kadžiulienė pasidžiaugė Instituto ir UAB „Agropro“ bendradarbiavimo galimybe bei pristatė pranešimą „Pluoštinės kanapės augalininkystėje“.

Pranešime įvardyta, kad dauguma kanapių veislių yra tinkamos ir pluoštui, ir sėkloms. Visgi, norint kanapes auginti sėkloms – reikalingos kuo ankstyvesnės veislės. Kanapes geriausia sėti į derlingą dirvą, nes dideliam derliui būtina daug maisto medžiagų. Šiems augalams reikia daug drėgmės, ypač žydėjimo metu. Įdomu tai, kad kanapės mažina pasėlių piktžolėtumą, todėl ši kultūra auginama ekologiniuose ūkiuose.

Instituto direktorė pasakojo, kad iš pluoštinių kanapių sėklų gali būti spaudžiamas aliejus, kuris naudojamas maistui, parfumerijoje, farmacijoje, lakų-dažų pramonėje bei biodegalų gamybai. Taip pat paukščių lesalams, žuvų maistui. Sėklų išspaudos yra tinkamos ir galvijų pašarui, nes jose – apie 6-12 proc. riebalų.

LAMMC Žemdirbystės instituto Žolių selekcijos skyriaus doktorantas, jaunesnysis mokslo darbuotojas Giedrius Petrauskas pristatė pranešimą, kurio tema „Pluoštinių kanapių sėklų derliaus ir jį lemiančių kiekybinių parametrų priklausomumo nuo pupinių ir kitų dirvą gerinančių augalų kaip priešsėlio ir įsėlio tyrimai“. Pranešime pabrėžta, kad teisingai pasirinkti priešsėliai gali padėti racionaliai spręsti ne tik augalų mitybos klausimą, bet ir mažinti piktžolių, kenkėjų bei ligų plitimą. Tyrimais nustatyta, kad didžiausiu derliumi išsiskyrė pluoštinių kanapių pasėliai, auginti po raudonųjų ir rausvųjų dobilų priešsėlių.

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Žemės ūkio mokslo ir technologijų parko Naujų technologijų centro vadovas doc. dr. Vytautas Liakas pristatė pranešimą „Praktiniai patarimai ūkininkams. Kaip pasiekti maksimalų pluoštinių kanapių derlių ekologiniame ūkyje“. Mokslininkas priminė, kad kiekvienas pluoštinių kanapių augintojas privalo žinoti ir suprasti veiksnius, kurie lemia pokyčius šių augalų šaknų rizosferoje. Mat, kanapių šaknų sistema yra tiesiogiai susieta su žiedynu ir nuo šaknų išsivystymo priklauso sėklų ir aliejaus kokybiniai rodikliai.

UAB „Agropro“ atstovas Modestas Paliulis renginį pabaigė pranešimu „Pluoštinių kanapių auginimo ir derliaus nuėmimo koncepcijos pristatymas 2019 m. Pasiūlymas pluoštinių kanapių auginimui 2019 m.“.

Viso renginio metu dalyviai noriai uždavinėjo klausimus lektoriams, vyko aktyvios diskusijos.

En