Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Sausas pavasaris kelia rūpesčių žemdirbiams

Sausas pavasaris kelia rūpesčių žemdirbiams

Pirmieji trys šių metų mėnesiai Dotnuvoje (Kėdainių r.) nebuvo sausi. Kritulių kiekis (mm), iškritęs sausio–kovo mėnesiais, buvo didesnis, nei atitinkamo mėnesio daugiametis vidurkis (1924–2018 m.) (žr. lentelė). Tačiau Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vedėjas, vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Virginijus Feiza pabrėžia, kad kai kurie augalai jau pasiekė vytimo stadiją.

Mėnuo

Kritulių kiekis 2020 m. (mm)

Daugiametis kritulių kiekis (mm)

Sausis

52,3

31,2

Vasaris

47,3

25,9

Kovas

31,7

28,2

Lentelė. Kritulių kiekio palyginimas

Tradiciškai, nuo balandžio mėnesio Žemdirbystės institute pradėti dekadiniai dirvožemio drėgmės kiekio stebėjimai (žr. 1 ir 2 pav.).

Pirmą dekadą, 0–10 cm dirvos sluoksnyje, žieminių kviečių, raudonųjų dobilų ir vasarinių miežių lauke, drėgmės kiekis buvo panašus ir siekė 11–13 proc. Per pirmą dekadą iškrito vos 6,3 mm kritulių, per antrą dekadą iškrito dar mažiau – tik 3,1 mm kritulių.

Dr. Virginijus Feiza pastebi, kad labiausiai dirvos drėgmė sumažėjo (iki 10 proc.) vasarinių miežių ir raudonųjų dobilų pasėliuose. Žieminių kviečių lauke dirvos drėgmė beveik nepakito. 10–20 cm dirvos sluoksnyje drėgmės kiekis labiausiai sumažėjo žieminių kviečių pasėliuose (nuo 16 proc. pirmą dekadą iki 14 proc.). Tuo tarpu vasarinių miežių ir raudonųjų dobilų pasėlių drėgmės kiekio atsargos 10–20 cm gylyje per antrą dekadą beveik nepakito, tačiau raudonųjų dobilų pasėlių drėgmės kiekis 10–20 cm gylyje buvo mažiausias ir siekė 12 proc.

Apibendrinant galima teigti, kad šių metų balandžio 21 dieną Dotnuvoje, augalų vytimo drėgmės kiekio reikšmes, 0–10 cm dirvos sluoksnyje, jau pasiekė raudonųjų dobilų ir vasarinių miežių pasėliai, o 10–20 cm sluoksnyje – tik raudonųjų dobilų pasėliai

1 pav. Drėgmės kiekio dinamika 0–10 cm  dirvožemio sluoksnyje (2020 m. balandžio I–II dekadų laikotarpis) (Dotnuva, Kėdainių r.)

2 pav. Drėgmės kiekio dinamika 10–20 cm dirvožemio sluoksnyje (2020 m. balandžio I–II dekadų laikotarpis) (Dotnuva, Kėdainių r.)

Daugiau informacijos ir interviu su dr. Virginijumi Feiza: http://ukininkopatarejas.lt/ka-ukininkui-daryti-maldauti-lietaus-ar-dirbti-zeme-kitokiu-budu/

Dirvožemio dėgmės matavimų duomenų atnaujinimus galite stebėti čia

En