Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Seminaras „Dirvožemio našumas ir jo gerinimo galimybės“

Seminaras „Dirvožemio našumas ir jo gerinimo galimybės“

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Joniškėlio bandymų stotyje įvyko seminaras „Dirvožemio našumas ir jo gerinimo galimybės“. Dirvožemio savybių neigiami pokyčiai dėl perteklinių kritulių tapo problema, atsiliepsiančia būsimo derliaus rezultatams. Gamtos veiksnių pakeisti negalime, tačiau seminaro metu bandyta ieškoti priemonių, kaip sušvelninti žalingas pasekmes žemės ūkiui. Seminarą inicjavo Lietuvos ūkininkų sąjungos Kupiškio skyriaus vadovas Zigmantas Aleksandravičius. LŪS Kupiškio skyrius vienija aktyvius ūkininkus, besidominčius mokslo ir technologijų naujovėmis. Į Joniškėlio bandymų stotį atvyko gausus būrys Kupiškio krašto ūkininkų. Jie  turėjo galimybę išgirsti mokslininkų pranešimus apie pagrindines priemones dirvožemio našumui palaikyti ir gerinti bei ekstremalių metų problemų sprendimo būdus. Įžangos žodį taręs Joniškėlio bandymų stoties direktorius dr. Vidas Damanauskas pristatė bandymų stotyje atliekamą mokslinę ir gamybinę veiklą, seminaro dalyvius supažindino su čia dirbančiais mokslo darbuotojais ir jų atliekamais tyrimais.

Dr. Aušra Arlauskienė pristatė tyrimų apžvalgą „Ankštiniai augalai ir tarpiniai pasėliai šiuolaikinėse sėjomainose“. Pranešėja apžvelgė žalinimo išmokų reikalavimų nuostatas, pupinių bei tarpinių pasėlių augalų auginimo problemas, su kuriomis susiduria ūkininkai, stengdamiesi įgyvendinti nuolat besikeičiančius ES reikalavimus. Remiantis atliktų tyrimų rezultatais, mokslo darbuotoja rekomendavo priemones, kaip sumažinti augalų mitybos elementų migraciją. Renginio dalyvius domino dirvožemio agrocheminių savybių kitimas ekstremalių metų sąlygomis, skirtingų priešsėlių įtaka javų derlingumui.

Dr. Aleksandras Velykis klausytojams pristatė pranešimą „Žemės dirbimo technologijų tobulinimo perspektyvos“. Aptartos įvairių žemės dirbimo technologijų taikymo galimybės, technikos pasirinkimo ir naujovių įdiegimo principai, remiantis Kupiškio rajono dirvožemių ypatumais. Diskusijų metu ūkininkai domėjosi, kokią žemės dirbimo  technologiją taikyti, kai  orų sąlygos nepalankios, o dirvožemio būklė labai prasta. Seminaro dalyviai apgailestavo, kad negalėjo ne tik apsėti visų numatytų plotų žieminiais augalais, bet ir iki šiol dar daug neatlikę rudeninio žemės dirbimo darbų, nes įvažiuoti į laukus nebuvo įmanoma.  

Dr. Vido Damanausko pranešimo tema – „Dirvožemio suslėgimas: problemos ekstremalių metų sąlygomis“. Bandymų stoties direktorius aptarė aktualijas, iškylančias dėl dirvožemio suslėgimo, kai  žemės ūkio technologijų modernizavimas vyksta darbo našumo didėjimo linkme, o technika neišvengiamai sunkėja. Šiame pranešime buvo akcentuota, kad neigiamos suslėgimo pasekmės ypač išryškėjo kritulių pertekliaus sąlygomis. Dirvožemio suslėgimas sukelia jo fizikinę  degradaciją ir išlieka svarbia augalų derliaus mažėjimo priežastimi.

Dėl ekstremalių oro sąlygų susidariusi situacija žemės ūkyje ir iškilę sunkumai paskatino ūkininkus atvykti į mokslo įstaigą, išklausyti tyrimais paremtų mokslininkų patarimų ir problemų sprendimo būdų. Aktualių klausimų aptarimas diskusijose, pasidalijimas patirtimi buvo naudingi ne tik į seminarą atvykusiems ūkininkams, bet ir jį rengusiems Joniškėlio bandymų stoties mokslo darbuotojams.

LAMMC Joniškėlio bandymų stoties direktorius dr. Vidas Damanauskas

En