Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

„Sodininkystės ir daržininkystės mokslo aktualijos ir sprendimai“ bei sodų žydėjimo šventė

„Sodininkystės ir daržininkystės mokslo aktualijos ir sprendimai“ bei sodų žydėjimo šventė

Gegužės 13 d. LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institute (SDI) vykusioje konferencijoje „Sodininkystės ir daržininkystės mokslo aktualijos ir sprendimai“ bei sodų žydėjimo šventėje daugiausia kalbėta apie šiuo metu itin aktualų klausimą – maisto kokybės ir kiekybės užtikrinimą. Programa

Siekiant gausaus derliaus, būtinas tinkamas vaismedžių veislės pasirinkimas. LAMMC SDI Sodininkystės technologijų skyriaus vedėjas dr. Juozas Lanauskas savo pranešime akcentavo, kad vis dažniau pageidaujami maži vaismedžiai, pasižymintys gausiu derliumi. Pasak Sodo augalų genetikos ir biotechnologijos skyriaus vyresniojo mokslo darbuotojo dr. Ryčio Rugieniaus, pasitelkiant kriosaugojimą, ateityje bus išsaugomos vertingiausios veislės.

Gausus daržovių derlius gali būti užauginamas tik užtikrinant daigų kokybę. Apie daigų kokybės gerinimo fiziologinius ir technologinius aspektus kalbėjo SDI Daržo augalų selekcijos ir technologijų skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Julė Jankauskienė.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktoriaus dr. Gintaro Brazausko nuomone, siekiant užtikrinti žmonijos aprūpinimą maistu, iš daržovių ir vaisių turėtų būti gaunama papildoma pridėtinė vertė. Pavyzdžiui, pasitelkiant beatliekes technologijas kurti naujas medžiagas, arba jau žinomus produktus paversti sveikatai naudingais gaminiais, tokiais kaip obuolių sidro actas. Apie galimas augalų pridėtines vertes kalbėta Biochemijos ir technologijos laboratorijos vyriausiojo mokslo darbuotojo dr. Jono Viškelio ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Gyvūnų auginimo technologijų instituto vadovės dr. Elenos Bartkienės pristatymuose.

Žinoma, gausus derlius sunkiai būtų pasiekiamas be inovacijų augalų apsaugos ir auginimo srityse. Augalų apsaugos laboratorijos vedėja dr. Alma Valiuškaitė akcentavo integruotosios kenksmingųjų organizmų kontrolės (IKOK) svarbą kintančio klimato kontekste. Gausesnis derlius ateityje turės būti užtikrinamas naudojant mažesnius žemės plotus, pasitelkiant vertikaliąją daržininkystę – apie tai kalbėta Augalų fiziologijos laboratorijos doktoranto Gedimino Kudirkos pristatyme.

Po konferencijos visi dalyviai vyko apžiūrėti Sodininkystės ir daržininkystės instituto sodų, kuriuose dr. Juozas Lanauskas papasakojo apie vaismedžių genėjimo ir priežiūros ypatumus.

En