Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Susidomėjimas renginiu apie pluoštines kanapes pranoko lūkesčius

Susidomėjimas renginiu apie pluoštines kanapes pranoko lūkesčius

2019 m. vasario 21 d. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Žemdirbystės institute įvyko itin gausaus dalyvių skaičiaus sulaukęs seminaras „Pluoštinės kanapės – auginimo ir perdirbimo perspektyvos Lietuvoje“.

Renginio pradžioje LAMMC Žemdirbystės instituto Agrobiologijos laboratorijos vedėja, vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Vita Tilvikienė pabrėžė pluoštinių kanapių temos svarbą ir aktualumą. „Kanapės buvo auginamas nuo seniausių laikų, naudojamas labai įvairiai: ir kaip maistas, ir kaip pluoštas. Turbūt šio augalo populiarumas vėl sugrįš“, – svarstė mokslininkė.

LAMMC direktorius dr. Gintaras Brazauskas seminare akcentavo bioekonomikos reikšmę. „Lietuva su savo sąlygomis, savo patirtimi ir įdirbiu gali svariai prisidėti prie Europos Sąjungos bioekenomikos strategijos įgyvendinimo. Bioekonomika – dalykas, kurį darome jau tūkstančius metų, tai – produktų kūrimas iš atsinaujinančių šaltinių. Europos bioekonomikos strategijoje numatyta, kad iki 2030 m. Europoje turėtų atsidaryti 500 naujų  biorafinavimo (bioproduktų perdirbimo) įmonių. Todėl ir Lietuvos žemės ūkis turės naujų perspektyvų ir naujų galimybių“, – pasakojo direktorius.

LAMMC Žemdirbystės instituto direktorė dr. Žydrė Kadžiulienė akcentavo, kad viešoje erdvėje yra įprasta diskutuoti apie maistinius ir pašarinius augalus, jų vertę, auginimo technologijas, tačiau daug rečiau kalbama apie ne maisto paskirties augalus, jų potencialią, naudą. Anot Instituto direktorės, kanapės – itin vertingas augalas, todėl natūralu, kad žmonėms kyla vis naujų šio augalo auginimo bei panaudojimo klausimų.

Pranešimų dalį pradėjo dr. Vita Tilvikienė, kuri pristatė pranešimą „Ne maisto paskirties augalai ir jų perspektyvumas žemės ūkyje“. Taip pat dalyviai buvo supažindinti su LAMMC vykdomu HORIZON2020 programos projektu „Tematinis tinklas ne maisto paskirties žemės ūkio augalų Europos žemės ūkyje skatinimui“ (PANACEA). Šio projekto tikslas – dalytis informacija apie atliktus tyrimus Europoje ir ne tik. Projekte dalyvauja 18 institucijų iš įvairių šalių, kurios dirba su ne maisto paskirties augalais.

Su pluoštinių kanapių auginimo ypatumais ir panaudojimo galimybėmis seminaro dalyvius supažindino LAMMC Žemdirbystės instituto Agrobiologijos laboratorijos Projekto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Zofija Jankauskienė. Mokslininkė paaiškino, kodėl verta auginti kanapes: tai stiprus, prisitaikantis augalas; kanapės greitai auga (iki 3-4 m per 100-140 d.), galimas didelis biomasės derlius (9-10 t sausos masės iš ha); puikiai stelbia piktžoles, todėl reikalingas labai mažai pesticidų kiekis; tinka augalų rotacijai sėjomainose ir  t. t. Mokslininkė pabrėžė, kad iš kanapių gali būti pagaminama net iki 50 000 įvairių produktų.

Apie kanapių džiovinimo ypatumus papasakojo dr. Egidijus Zvicevičius iš Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto mokslininkas  dr. Sigitas Vėjelis pristatė pranešimą „Biokompozitai iš pluoštinių kanapių spalių ir plaušų: perspektyvos ir rizikos“.

Kanapių pluošto įterpimo į medienos drožlių plokštes galimybes paaiškino Giedrius Pilkis iš Kauno technologijos universiteto.

LAMMC doktorantas Renaldas Ruzgas pristatė pranešimą „Fitokanabinoidai – jų svarba ir kaupimosi sėjamosiose kanapėse ypatybės“. Doktorantas paaiškino, kad labiausiai iš kanapėse esančių darinių savo biologiniu poveikiu pasižymi fitokanabinoidai. Tai išskirtinai kanapėms būdingos medžiagos, kurių jose randama daugiau nei 100. Dauguma kanapėse esančių fitokanabinoidų neturi narkotinio poveikio, tačiau turi medicininį potencialą, naudojami vaistams, maisto papildams, kosmetikai ir gali būti išgaunami iš pluoštinių kanapių.

Seminaro dalyviai įdėmiai klausėsi Marijos Alechnovič iš Valstybinės augalininkystės tarnybos prie ŽŪM, kuri detaliai papasakojo apie pluoštinių kanapių priežiūros aktualijas.

Renginyje pranešimus pristatė ir verslo atstovai Arminas Kildišis iš UAB „Agrosfera“ ir Modestas Paliulis iš UAB „AgroPro“.

Į renginį susirinko beveik 150 dalyvių. Tiek po pranešimų, tiek per pertraukas buvo aktyviai diskutuojama, dalijamasi pluoštinių kanapių auginimo patirtimi bei įvairiomis įžvalgomis.

Seminaras vykdytas PANACEA projekto lėšomis.

  

En