Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Tarptautinė konferencija

Tarptautinė konferencija

Rugsėjo 11–14 dienomis Vilniuje vyko Europos selekcijos mokslinių tyrimų asociacijos (EUCARPIA) tarptautinė konferencija „Žolinių ir baltyminių augalų selekcija genomikos eroje“, kurioje savo tyrimus pristatė 156 mokslininkai iš 25 šalių, tarp jų ir  LAMMC Žemdirbystės instituto mokslininkai. Prie renginio sėkmės prisidėjo rėmėjai: LR žemės ūkio ministerija, Lietuvos mokslo taryba, UAB „Dotnuva Baltic“, „Thermo Fisher Scientific“, „Eurochem Lifosa“, Felikso Vaitelio šeimos ūkis

Šioje tradiciškai kas dvejus metus vykstančioje konferencijoje šiemet kalbėta apie dvi augalų grupes – žolinius ir baltyminius augalus, kurie naudojami gaminant pašarus, kaip atsinaujinančios energijos šaltinis, biodujų, biokuro ir biodegalų gamybai, sėjami rekreaciniais tikslais. Be tradicinės selekcijos rezultatų nemažai dėmesio skirta genetinių išteklių panaudojimui pradinėje selekcijoje (angl. pre-breeding). Konferencijos metu prof. Oddas Arne Rognli (Odd Arne Rognli) iš Norvegijos gyvybės mokslų universiteto pristatė tarpinius ilgamečio projekto, kuriame dalyvauja ir Žemdirbystės instituto mokslininkai, rezultatus. Projektu siekiama panaudoti genetinius išteklius, saugomus genų bankuose, kuriant daugiametės svidrės veisles ateities klimatui.

Spartesnė baltyminių augalų selekcija bei jų derlingumo didinimas rūpi ne tik Europos, bet ir Kinijos mokslininkams. Jų bendras siekis – sukurti alternatyvą įvežtinei produkcijai iš JAV. Apie pastarųjų augalų tyrimus kalbėjo Prancūzijos nacionalinio žemės ūkio instituto atstovė prof. Bernadette Julier.

Selekcininkai taip pat stengiasi sukurti veisles, atsparias įvairioms ligoms. Viena tokių ligų – vainikuotosios rūdys, apninkančios žolinius augalus, jų lapai ligai palankiais metais atrodo lyg surūdiję ir netinka kokybiškam pašarui paruošti. Prof. Torbenas Aspas (Torben Asp) iš Danijos Arhuso universiteto (Aarhus university) pristatė tarptautinį projektą, skirtą rūdims atsparioms svidrės veislėms sukurti.

Kalbėta ir apie tai, kad selekcijoje tradiciškai naudojami ir fenominiai metodai, kurių esmė – pagal naudingiausius požymius atrinkti augalus juos vizualiai įvertinus. Šiuolaikinės technologijos, t. y. robotai ir nepilotuojamos skraidyklės su išmaniomis kameromis, suteikia galimybes įvertinti augalus greičiau. Apie tai konferencijos metu kalbėjo Kioukmars Ghamkar iš Naujosios Zelandijos AgResearch instituto.

Konferencijoje tradiciškai pristatyti ir tyrimų, atliekamų su eraičinsvidrėmis (lot. Festulolium) – žmogaus sukurtu svidrės ir eraičino hibridu, rezultatai. Jungtinėje Karalystėje, Velso Aberystwyth universitete, dirbantis profesorius Mike Humphreys ilgus metus tyrinėjo ir kūrė šiuos hibridus, o neseniai mokslininkai aptiko, kad šie hibridai gali padėti spręsti Didžiąją Britaniją niokojančių potvynių problemą. Paaiškėjo, kad eraičinsvidrėmis apsėti šlaitai sugeria net 50 proc. daugiau vandens nei įprasti nehibridiniai jų giminaičiai. Prof. Mike Humphreys manymu, eraičinsvidrės  pranašumas – jos gali greitai įsitvirtinti, turi stiprią ir gilią šaknų sistemą, toleruoja nepalankias augimo sąlygas. Jos  gali stabilizuoti dirvožemį, pagerinti jo struktūrą, poringumą ir vandens drenavimo našumą. Taigi – eraičinsvidrės  galėtų būti naudojamos  Gedimino kalno problemai spręsti.

Pašarinius ir baltyminius augalus  tiriantys mokslininkai ir dalijosi patirtimi genomikos sityje. Pagrindiniai klausimai – kaip pašarų ir vejų žolių selekcija gali gauti naudos iš visos genomo sekos, kuo jai naudingi nauji genų aptikimo ar veiksmingi atrankos būdai, pavyzdžiui, genominė atranka, bei kokiu mastu tai pagerins žemės ūkiui svarbias savybes naujose veislėse. Šveicarijos federacinio technologijų instituto (ETH Zürich) mokslininkas dr. Steven Yates pristatė naujausią genomini įrankį, leidžiantį nustatyti augalo genetines savybes, užkoduotas jo DNR, ir taip atrinkti naudingiausius genotipus. Vis dėlto, genominių priemonių taikymas dideliems, heterozigotiniams ir labai sudėtingiems žolių genomams išlieka nemenku iššūkiu mokslininkams.

2019 m. numatoma jungtinė EUCARPIA ir EGF konferencija Šveicarijoje, subursianti įvairių šalių mokslininkus, kurių veiklos sritys apima žolinių, baltyminių ir kitų augalų selekciją bei tyrimus.

En