Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Tarptautinis dirvožemio fizikos simpoziumas

Tarptautinis dirvožemio fizikos simpoziumas

Vasario 14–16 dienomis Lenkijoje, Krokuvos mieste, Žemės ūkio universitete, vyko tarptautinis trečiasis dirvožemio fizikos (3rd International symposium of soil physics) simpoziumas, kuriame dalyvavo ir pranešimus skaitė Žemdirbystės instituto mokslininkai dr. Virmantas Povilaitis, dokt. Mykola Kochiieru, dr. Inga Liaudanskienė, doc. dr. Jonas Volungevičius ir doc. dr. Rimantas Vaisvalavičius (ASU).

Šio simpoziumo organizacija apjungia Lenkijos, Vengrijos, Slovakijos, Čekijos ir Lietuvos (Lietuvos dirvožemininkų draugija prie LMA ŽŪMMS, Aleksandro Stulginskio universitetas) mokslo, akademines ir visuomeninės organizacijas.

Vasario 14 d. vykusiame simpoziumo mokslinio komiteto posėdyje J. Volungevičius ir R. Vaisvalavičius išreiškė palaikymą šių metų organizatorių idėjai nuo kitų metų simpoziumą organizuoti kartą per du metus bei patvirtino kitų metų renginio vietą – Liubliną. Taip pat buvo išsakyta mintis, kad rotacijos principu šis tarptautinis renginys galėtų vykti vis kitoje jį organizuojančioje valstybėje, tarp jų ir Lietuvoje.

Regiono dirvožemio specialistus buriantis simpoziumas vis labiau plečiasi, o mokslinė renginio programa apima ne tik mokslinius pranešimus (28 pranešimai iš 6 šalių), bet ir ekskursijas po mokslines laboratorijas bei mokslo centrus.

Vasario 15 d. konferenciją atidarė tarptautinės dirvožemininkų sąjungos prezidentas R. Horn (Vokietija) su pranešimu – „Dirvožemio fizikos tyrimų inovacijos 2030-iems metams“. Šių metų simpoziume daug dėmesio skirta perspektyvių dirvožemio fizikinių savybių tyrimo metodų pristatymui, jų inovatyviam taikymui bei fizikinių ir cheminių dirvožemio savybių sąsajų nagrinėjimui.

Debaene (Lenkija) pristatė NIR spektroskopijos taikymo galimybes klasifikuojant dirvožemius. Jis atkreipė dėmesį į tai, kad šis ekspres metodas gali būti efektyvi priemonė klasifikuoti aktualias dirvožemio savybes lauko sąlygomis.

Kaszubkiewicz (Lenkija) pristatė dirvožemio granuliometrinės sudėties tyrimo dinamometrinį metodą bei nagrinėjo jo tikslumą lyginant su klasikiniu pipetiniu metodu. Buvo daug diskutuota lazerinės difrakcijos metodo taikymo dirvožemio granuliometrinės sudėties tyrimuose klausimu.

Konferencijos dalyviai T. Toth (Vengrija), M. Kochiieru, J. Volungevičius, R. Vaisvalavičius nagrinėjo fizikinių ir cheminių dirvožemio savybių sąveiką bei jų pokyčius dėl žemės dirbimo bei natūralių dirvodaros procesų.

Šarapatka, M. Fer, A. Nikodem (Čekijos Respublika), M. Beczek (Lenkija), J. Kobza (Slovakija) nagrinėjo aktualius dirvožemio erozijos klausimus.

Žemdirbystės instituto mokslininkai pristatė Lietuvai aktualius dirvožemio fizikinių ir cheminių savybių pokyčius dėl žemės ūkio veiklos bei natūralių gamtinių veiksnių. M. Kochiieru ir J. Volungevičiaus pranešimų metu pristatyti projekto „Ilgalaikio įvairaus intensyvumo išteklių naudojimo poveikis skirtingos genezės dirvožemiams ir kitiems agroekosistemų komponentams“ AGROTVARA (SIT-9/2015) mokslinių tyrimų rezultatai.

Vasario 16 dieną Lietuvos dirvožemio specialistų delegacija lankėsi Krokuvos žemės ūkio universiteto, Miškininkystės fakulteto, Dirvožemių muziejuje. Ekskursijos metu ne tik susipažino su muziejaus ekspozicija bei čia įsikūrusio edukacinio centro veikla, bet ir nagrinėjo dirvožemio profilių monolitų parengimo, konservavimo ir eksponavimo technologinius klausimus. Muziejaus darbuotojai geranoriškai dalinosi savo patarimais ir patirtimi, įgyta įkuriant muziejų bei rengiant dirvožemio profilių monolitus.

En