Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Tolerancijos dieną – pažintis su Sirija, Nigerija, Egiptu ir Ukraina

Tolerancijos dieną – pažintis su Sirija, Nigerija, Egiptu ir Ukraina

2018 m. lapkričio 19 d. į Tarptautinės tolerancijos dienos minėjimą susirinko ne tik Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) bendruomenė, bet atvyko ir Kėdainių rajono Akademijos gimnazijos mokiniai. Apie savo šalių kultūrą renginio dalyviams papasakojo 5 LAMMC doktorantai.

Renginį pradėjo Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro mokslinė sekretorė, Agrobiologijos laboratorijos vedėja dr. Vita Tilvikienė. Mokslininkė apžvelgė Tarptautinės tolerancijos dienos minėjimo istoriją, kuri prasidėjo nuo 1995 m. ir pabrėžė šios dienos esmę – skatinimą priimti, gerbi, suprasti kitokius žmones.

Prieš doktorantų pasakojimus, prasmingo bei įdomaus klausymosi palinkėjo ir LAMMC direktorius dr. Gintaras Brazauskas.

„Sirija – civilizacijos lopšys“, – taip savo tėvynę pristatė LAMMC doktorantas Mohammad Almogdad. Vaizdingas Mohammad pasakojimas renginio dalyvius mintimis nukėlė į seniausią iki šiol išlikusį pasaulio miestą – Damaską, II a. statytus graikų ortodoksų maldos namus – Mariamite katedrą, viduramžių gynybinę pilį Alepo mieste, Latakijos uostą, miestus Hamaą ir Palmyrą, romėnišką teatrą Bosroje (šis miestas – Mohammad  gimtinė), gardžiųjų siriškų saldainių fabrikėlius.

Visgi, po susižavėjimo sulaukusių pasakojimų ir nuotraukų, Mohammad prabilo, kad dabar vaizdai pasikeitę. „Sirijoje vyksta karas. Tačiau panašu, kad kovos baigiasi, nes jau nebėra ką griauti...“, – tarė Mohammad ir parodė vaizdus iš vieno didžiausių Sirijos miestų – Homso, kuriame, be griuvėsių, nieko kito nebematyti.

Būsimas pasakojimas persikėlė į Afriką, į šio žemyno milžinę Nigeriją, taip šią šalį apibūdino LAMMC doktorantas Modupe Olufemi Doyeni. Modupe paaiškino, ką reiškia Nigerijos vėliavos spalvos ir kiekvienas simbolis herbe, supažindino su buvusiais valstybės vadovais bei sparčiai augančia demografijos statistika  (vien Lagoso mieste dabar gyvena 21 mln. gyventojų). Modupe išskyrė ir unikalią Nigerijos gamtą (Erin-Ijesha krioklius, Yankari rezervatą, Zuma uolą), įdomiausius festivalius, sportą. 

LAMMC doktorantas Olakunle Kelvin Akinroluyo irgi iš Nigerijos, jis papildė kolegą pasakojimais, įdomiomis nuotraukomis apie šalies kultūrą, gentis, papročius, aprangą. Dalyviams įspūdį padarė ryškiaspalviai Nigerijos tautiniai drabužiai.

Ketvirtasis doktorantas atvyko iš Egipto, Lietuvoje jį vadina Allamu, nors jo pilnas vardas ir pavardė yra Mohamed Abdelhakem Younes Youssef Allam. Pasirodo, Egipte ilgas vardų sąrašas yra įprasta. Sūnus paveldi tėvo, senelio, prosenelio ir t. t. vardus. Įdomu tai, kad patys egiptiečiai Egipto nevadina Egiptu, bet žodžiu Misr, kurio reikšmė – „valstybė“, „šalis“. Allamas didžiuojasi, kad jo šalies kultūra siekia 5000 tūkst. m. bei išdavė „paslaptį“, kad Egipte yra ne kelios piramidės, bet apie 1000. „Be Nilo nebūtų ir Egipto“, – sakė doktorantas, nes didžioji dalis gyventojų gyvena būtent prie jo.

Renginį savo pasakojimu užbaigė ukrainietė Yuliia Kochiieru, kuri į Lietuvą atkeliavo kartu su šeima. Doktorantės vyras Mykola taip pat studijuoja LAMMC. Yuliia Ukrainą apibūdino konkrečiai, išskirdama svarbiausias tradicijas, patiekalus, gamtą bei gyvūniją.

Tarptautinės tolerancijos dienos minėjimas Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre paskatino susimąstyti ir atkreipti dėmesį į iš kitų šalių atvykusių žmonių gyvenimo patirtį, kultūrą. Kad ir iš kur žmogus bebūtų, jei jis nedaro nieko blogo, reikia jį priimti bei leisti būti savimi. Juk tolerancija – laisvės dalis, kurią, gyvenantiems šalia mūsų, galime suteikti patys.

En