Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

VII Baltijos genetikų kongrese – augalų genetikos ir selekcijos tyrimų rezultatai

VII Baltijos genetikų kongrese – augalų genetikos ir selekcijos tyrimų rezultatai

2018 m. spalio 24–27 d. Rygoje, Latvijoje vyko 7-asis Baltijos genetikų kongresas „VII Baltic Genetics Congress“, organizuojamas Baltijos šalių genetikų draugijos nuo 1992 metų ir vykstantis kas trejus metus. 

Šis kongresas apima įvairias genetikos tyrimų sritis (žmogaus, gyvūnų, augalų),  įskaitant teorinius ir taikomuosius aspektus.

Tarptautiniame kongrese Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkai ir doktorantai pristatė pranešimus apie vykdomus tyrimus:

  • LAMMC Žemdirbystės instituto Genetikos ir fiziologijos laboratorijos vedėja dr. Kristina Jaškūnė pristatė žodinį pranešimą tema: „Leaf growth response to environmental restrictions: how to distinguish the performance of various perennial ryegrass genotypes?“.
  • LAMMC Miškų instituto Miško augalų biotechnologijų laboratorijos vedėja doc. dr. Sigutė Kuusienė pristatė žodinį pranešimą tema: „Variation in DNA polymorphism of hybrid aspen F2 progeny in vitro system“.
  • LAMMC Žemdirbystės instituto Genetikos ir fiziologijos laboratorijos doktorantas Olakunle Kelvin Akinroluyo pristatė žodinį pranešimą tema: „Effect of ploidy level on drought stress response in annual ryegrass“.
  • LAMMC Žemdirbystės instituto Žolių selekcijos skyriaus doktorantas Giedrius Petrauskas pristatė žodinį pranešimą tema „SSR markers for cpDNA on exploring germplasm diversity to understand the gene flow process in red clover“.
  • LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Sodo augalų genetikos ir biotechnologijos laboratorijos doktorantė Ana Dovilė Juškytė pristatė stendinį pranešimą tema: „Genetic diversity of blackcurrant reversion virus“.

Iš viso kongrese dalyvavo 75 dalyviai iš 8 šalių: Lietuvos, Latvijos, Estijos, Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, Vokietijos ir Turkijos. Išklausyta 10 plenarinių ir 18 žodinių pranešimų bei susipažinta su 55 stendiniais pranešimais.

Pirmąją sesijos dieną buvo skaitomi pranešimai medicinos ir gyvūnų genetikos temomis. Kalbėta apie genetiškai paveldimas ligas, sukeliamas genų mutacijų bei jų paieškos metodus pasitelkiant molekulinę biologiją. Taip pat pristatyti tyrimų duomenys apie gyvūnų ligas, Baltijos šalyse platinančių parazitų identifikavimą taikant genetinius metodus. Žinant šių ligų priežastis būtų sutaupomas brangus laikas prevencijos planų ar gydymo metodų sudarymui.

Antrąją dieną pristatyti augalų genetikos ir selekcijos pranešimai. Tyrimų duomenys pademonstruoti ne tik apie genetinių metodų taikymą javų, žolių bei dekoratyvinių augalų selekcijoje, bet ir tarprūšinių hibridų kūrime. Keletas pranešimų buvo skirti augalų prisitaikymo prie kintančių aplinkos sąlygų problemai išryškinti bei galimų sprendimo būdų paieškai. Taip pat aptarti  duomenys apie augalų ir jų ligų sukėlėjų genetinę įvairovę, akcentuota svarba rinkti ir saugoti genetinius išteklius. Pranešimai sulaukė teigiamų įvertinimų ir susidomėjimo. Kongrese pasidalyta idėjomis, patarimais, pabendrauta su kolegomis iš kaimyninių valstybių bei užmegzti nauji tarptautiniai ryšiai.

Sekantis Baltijos genetikų kongresas vyks 2021 metais Lietuvoje, tad lauksime kolegų su naujausiais tyrimų rezultatais ir idėjomis.

En