Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Žemdirbystės institutui – 100-oji Vyčio vėliava iš B. Vanago rankų

Žemdirbystės institutui – 100-oji Vyčio vėliava iš B. Vanago rankų

2018 m. lapkričio 26 d. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Žemdirbystės institute vyko konferencija „Istorija, dabartis ir ateitis mokslo, verslo ir visuomenės partnerystės kontekste“. Renginyje dalyvavo Instituto partnerio UAB „Scandagra“ generalinis direktorius Marius Vasiliauskas bei tautinę savimonę skatinantis lenktynininkas Benediktas Vanagas. Po konferencijos LAMMC Žemdirbystės institute buvo iškeltas jubiliejinis – 100-asis UAB „Scandagra“ organizuoto projekto „100 Vyčio vėliavų“ Vytis.

Konferenciją atidarė LAMMC Žemdirbystės instituto direktoriaus pavaduotoja mokslui, laikinai einanti direktoriaus pareigas, dr. Žydrė Kadžiulienė. „Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis yra istorija, prie kurios mes visi prisidedame. Šiais metais – ypatinga šventė, kuria galime bei turime džiaugtis, o kartu tai ir metas susimąstyti apie praeitį, dabartį, ateitį. Dėkojame šio renginio iniciatoriams UAB „Scandagra“, sudariusiems progą stabtelti ir pažvelgti į istoriją, į darbus, į įvykius“, – kalbėjo mokslininkė.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktorius dr. Gintaras Brazauskas džiaugėsi, kad salėje gausu partnerių iš UAB „Scandagra“, kurie atvyko su gražiu tikslu. „Šiandien dar vienu prasmingu renginiu minime Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Šiais metais Institute turėjome visą eilę renginių: pradėjome nuo vasario 16-osios minėjimo, pas mus svečiavosi ir prof. Liudas Mažylis. Šią dieną turime ne mažiau išmintingą, ne mažiau svarbų renginį, kurį pažymėsime Lietuvos istorinės vėliavos iškėlimu. Labai džiugu, kad 100-oji jubiliejinė vėliava bus iškelta čia, Dotnuvoje. Juk nuo pat valstybingumo atkūrimo pradžios Dotnuva yra laikoma žemės ūkio ir žemės ūkio mokslo lopšiu“, – pabrėžė Centro direktorius ir padėkojo partneriams už iniciatyvą.

UAB „Scandagra“  generalinis direktorius Marius Vasiliauskas papasakojo, kad „100 Vyčio vėliavų“ projektas turi dvi prasmes. Viena iš jų – 100 metų atkurtai Lietuvos nepriklausomybei, antroji – Vyčio vėliavų dovanojimas partneriams.

„Vytis – stiprybės, laisvės, veržlumo, krypties, profesionalumo simbolis. Vytis pas mus atėjo ir sustiprėjo per partnerystę su Benediktu Vanagu, kuris šiai dienai yra Vyčio vėliavos ambasadorius. Benediktas 2013 m.,  važiuodamas Dakare, Vyčio vėliavą pristatė pasauliui. O aš kelis metus, lankydamasis Argentinoje, supratau, kad dabar Vytį atpažįsta ne tik Lietuvoje, bet ir pietų Amerikoje bei visame likusiame pasaulyje“, – pastebėjimais dalijosi UAB „Scandagra“  generalinis direktorius.

„Galime didžiuotis šiuo projektu, nes prisidedame prie lietuvybės plėtojimo per Vytį. Šiandien 100-ąją Vyčio vėliavą keliame LAMMC Žemdirbystės institute ir keliame ne šiaip sau, nes Institutas yra mūsų didžiulis parneris, padedantis perteikti naujas žinias, atrasti naujus dalykus, sukurti technologijas ir įdiegti jas į rinką. Dėl tokių įstaigų bei tokių žmonių mums pasiekti rezultatų būtų žymiai sudėtingiau. Būtent dėl to svarbiąją šimtąją vėliavą skiriame Žemdirbystės institutui. Tikrai didelė garbė šiandien būti čia ir šią vėliavą kelti Dotnuvoje“, – pratęsė Marius Vasiliauskas.

Konferencijoje apie agronomijos mokslo kaitą ir žemės ūkio vystymąsi pasakojo Lietuvos mokslų akademijos  viceprezidentas akad. Zenonas Dabkevičius. Mokslininkas aprėpė agronomijos mokslą Lietuvoje per pastarąjį šimtmetį. Išskirti 1911 m., kuomet Dotnuvoje buvo įsteigta Piotro Stolypino vardo žemės ūkio mokykla, 1922 m. – įkurta Dotnuvos selekcijos stotis (čia sukurtos 325 augalų veislės), 1924 m. – Dotnuvoje įsteigta aukštoji mokykla (1947 m. perkelta į Kauną) ir kiti svarbūs įvykiai.

„Nėra lengva apžvelgti 100 metų istoriją, bet, ko gero, dar sudėtingiau prognozuoti, kokia istorija bus po 100 metų, kokie bus ateities ūkiai. Turbūt niekas negali pasakyti, niekas negali nuspėti, į kurią pusę pasuks viena ar kita technologija. Žemės ūkio, kaip maisto gamintojo, svarba ateityje tik didės. Prognozuojama, kad 2050 m. planetoje gyvens 9 mlrd. žmonių, o tai yra beveik 2 mlrd. daugiau, nei gyvena dabar. Visus šiuos žmones reikės pamaitinti. Greičiausia, pamaitinti ne šiaip maistu, bet vertingu ir kokybišku. Todėl turime kažką daryti. Turime ieškoti naujų būdų, naujų technologijų“, – akcentavo LAMMC direktorius dr. Gintaras Brazauskas.

Centro direktoriaus nuomone, žemės ūkis ateinančiais metais vystysis keliose kryptyse: tiksliojoje žemdirbystėje ir tiksliojoje selekcijoje. Tai dvi kryptis, kurios skirtingais aspektais galėtų padėti pasiekti užsibrėžtą tikslą. Tikslioji žemdirbystė – tiksliau, efektyviau naudoti turimus resursus. Dirbamos žemės plotai nebūtų padidinti, bet iš to paties ploto būtų gaunama daugiau derliaus. Tikslioji selekcija padėtų išnaudoti nerealizuotą pagrindinių augalų genetinį potencialą.

Toliau renginį tęsė konferencijos svečias Benediktas Vanagas, kuris papasakojo savo išgyventus įspūdžius viso projekto metu.

„Labai gražus projektas, man labai malonu jame dalyvauti. Geroji dalis yra ta, kad prie verslo bei mokslo mes sugebame įdėti ir valstybingumo“, – tarė Benediktas Vanagas ir visus renginio dalyvius pakvietė į lauką iškelti 100-ąją Vyčio vėliavą.

En