Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Demonstracija ir įgyvendinimas

Šio darbinio paketo tikslas:

1) Vandens apsaugos gairių, metodų ir planuojamų priemonių paketų, skirtų pakrančių miškų, sausinimo sistemų ir bebrų užtvankų valdymui, panaudojimo demonstravimas (remiantis WP2 ir WP3 rezultatais, siekiant išvengti maistmedžiagių ir pavojingų junginių išplovimo.

2) Galutinių vartotojų mokymas: kaip taikyti vandens apsaugos gaires, planuojamas priemones ir stebėsenos sistemas pakrančių miškų, sausinimo sistemų ir bebrų užtvankų valdyme.

3) Pakrančių miškų, sausinimo sistemų ir bebrų užtvankų poveikio vandens kokybei stebėsenos rekomendacijų parengimas harmonizavimo būdu Baltijos jūros šalyse bei jų panaudojimo demonstravimas.

4) Priemonių, didinančių bebrų kaip gamtos išteklių vertės demonstravimas žemės savininkams ir medžiotojams, pravedant produkcijos apdorojimo, naudojimo ir paslaugų sferos plėtojimo mokymo kursus.

Demonstravimui ir mokymo tikslais įsteigiami pastovūs ir skaitmeniniai bandomieji bareliai, kurie registruojami šalyse-dalyvėse atitinkamai kiekvienai projekto temai (pakrančių miškų, sausinimo sistemų bei bebrų užtvankų). Šių barelių skaičius šalyse yra nevienodas, priklausomai nuo temos aktualumo ir šalies dydžio. Mokymo medžiaga jungia esamas ir naująsias žinias. Pastoviuose bareliuose gairės ir planavimo priemonės demonstruojamos in situ (buvimo vietoje); skaitmeninėje erdvėje šie demonstravimai išreiškiami modeliais, remiantis faktiniai duomenimis. Abejais atvejais pabrėžiama apsaugos ir maistmedžiagių bei pavojingų junginių klausimų reikšmė. Tam, kad parodyti, kaip sekti nuotėkį ir vandens kokybę, pastoviuose bareliuose įsteigiama atitinkama monitoringo stotis. Kaip pavyzdį, pasirinktos tokios stotys Suomijoje ir Švedijoje. Pakrančių miškų valdymo demonstravimui sukuriamas filmas, skirtas plačiajai visuomenei.

A 4.1: Demonstracinių teritorijų įsteigimas

Įsteigiamos dviejų tipų demonstracinės (Demo)  teritorijos:

  1. Demo teritorija „Monitoringas“. Kiekvienoje Baltijos jūros šalyje įsteigiama mažiausiai viena tematinė demo teritorija. Išimtys: Švedijoje įsteigtos dvi pakrančių miškų Demo teritorijos bei Suomijoje nėra bebrų užtvankų Demo teritorijos; Lietuvoje įsteigtos dvi Demo teritorijos bebrų tematika, atsižvelgiant į šios temos svarbą šalyje: pirmoji Demo teritorija yra Minijos upės pabaseinyje (Nemuno baseinas) ir antroji – Šventosios upės baseine, iš kurių didžiausia prietaka į Baltijos jūrą. Kiekvienoje šalyje Demo teritorijos pasirinktos arti viena kitos siekiant sinergijos ir mažesnių įsteigimo ir kelionės išlaidų.
  2. Demo teritorija „Virtuali“. Šiose teritorijose atliekami visi matavimai, bet demonstravimas yra virtualus. Demo teritorijos įsteigtos miško vandens sistemoje ir jų virtualūs žemėlapiai yra parengti bei išmaniųjų mobiliųjų telefonų sausinimo sistemų programėlė įdiegta WP3. Papildomai yra prieinami išsamūs miškotvarkos duomenys (iš jų augavietė ir miško tipų serija, medyno ir bebrų populiacijos kiekybiniai rodikliai), gruntinio vandens lygis, o žydrojo planavimo žemėlapiai bus parengti visoms Demo teritorijoms.

Demo teritorijose ne tik parodomi integruoti WP3 ir naujai parengtos gairės bei virtuali medžiaga, bet jos naudojamos ir maistmedžiagių bei pavojingų junginių nuotėkio monitoringui.

Produkcija: įsteigtų Demo ir virtualių teritorijų išsamus aprašas. Šie rezultatai apima:

­ Koks yra gruntinio vandens lygis ir šlaitų indeksas, naudojamas miškotvarkoje;

- sausinimo priemonių panaudojimas;

- ar naudojamos bebrų užtvankų tvarkymo priemonės;

- esamų ir virtualių Demo teritorijų aprašas – filmai – instrukcijos.

Demonstracinės teritorijos turi ženklią tarptautinę reikšmę, kadangi įsteigtos keliose šalyse pagal WP3 veikloje bendrai parengtas gaires bei priemonių paketus. Taigi WP4 demonstruoja žinias, pritaikytas kiekvienos šalies sąlygoms.  

Tikslinės grupės ir pagrindinių rezultatų naudojimas: WP4 rezultatai naudojami mokymo kursams. Demo teritorijų tinklas įsteigtas Lenkijoje, Lietuvoje, Latvijoje, Švedijoje bei Suomijoje.

A 4.2: Mokymo kursai – organizuojami Demo teritorijose, pasitelkiant rezultatus, gautus WP2 ir WP3 pagal projekto kertinius klausimus: pakrančių miškai, sausinimo sistemos ir bebrų užtvankos. Atlikimo laikas: 4-5 etapai (projekto pabaiga).

En