Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Dėl trąšų trūkumo ir drėgmės pertekliaus pasėliai derės menkiau

Dėl trąšų trūkumo ir drėgmės pertekliaus pasėliai derės menkiau

Šiemet dažnai lyjant, drėgmės kiekis dirvose daug kur Lietuvoje buvo didelis. Nuo jos pertekliaus žemesnėse vietose arba pavieniuose laukuose kaupėsi vanduo. Dažnai lijo ir birželio antrąjį dešimtadienį.

Šiais metais labai pabrango mineralinės trąšos, ir pavasarį prekyboje jų net trūko. Žinoma, kad kai kurie ūkiai, taupydami lėšas, mažiau tręšė dirvožemį ir augalus.

Kaip ir kasmet, ir šiemet LAMMC Žemdirbystės institutas bei jo filialai LR žemės ūkio ministerijai teikia pasėlių būklės ir augalų derlingumo prognozę. Ši prognozė yra pirmoji šiais metais ir apima situaciją šalies laukuose iki birželio 25 dienos.

Šiuo metu esamą situaciją laukuose galima įvertinti taip.

Žieminiai javai ir žieminiai rapsai turi suformavę panašų arba šiek tiek mažesnį biologinį derliaus potencialą nei pernai. Tikėtina, kad tie ūkiai, kurie sugebėjo sunkmečiu augalus patręšti pagal visas rekomendacijas, gali tikėtis ne mažesnio nei 2021 m. derliaus. Deja, dalis ūkininkų tręšimo rekomendacijų negalėjo įvykdyti. Tokie ūkiai gali tikėtis 8–20 % ir dar mažesnio derlingumo nei pernai. Be to, jei lietingi orai ir toliau tęsis, tikėtinas augalų (pašaknio, lapų) ligų išplitimo, javų pasėlių išgulimo pavojus. Tokiu atveju derliaus nuostoliai būtų kur kas didesni.

Daugiau informacijos apie pasėlių būklę ir derlingumo prognozę yra pateikta žurnalo „Mano ūkis“ tinklalapyje www.manoukis.lt.

En