Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Europos mokslininkai susivienijo, kad užtikrintų tiksliosios selekcijos ateitį

Europos mokslininkai susivienijo, kad užtikrintų tiksliosios selekcijos ateitį

Lyderiaujantys mokslininkai, atstovaujantys daugiau nei 85 Europos augalų ir gyvybės mokslų tyrimų centrus bei institutus, patvirtino dokumentą, kuriame skubiai reikalaujama, kad Europos politikos formuotojai apsaugotų inovacijas augalų ir žemės ūkio moksluose. Tarp pasirašiusiųjų – Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras.

Mokslininkai yra labai susirūpinę dėl neseniai priimto Europos Teisingumo Teismo sprendimo, susijusio su šiuolaikiniais genomo redagavimo metodais, dėl kurio būtų praktiškai uždrausta inovatyvi augalų selekcija. Būtent dėl šio priežasties Europos ūkininkams gali būti atimta galimybė auginti naujos kartos klimatui atsparesnius ir maistingesnius augalus, kurie reikalingi, norint reaguoti į dabartinius ekologinius ir visuomeninius iššūkius. Praėjusiais mėnesiais internete pasirodę Europos mokslinių tyrimų institutų pareiškimai įrodo, kad Europos akademinio gyvenimo mokslinių tyrimų bendruomenė tvirtai sutaria dėl šio sprendimo neigiamų padarinių.

Augalininkystės tobulinimas buvo atliekamas šimtmečius, taikant įprastas augalų selekcijos technologijas, o tai paskatino genetinius pokyčius augaluose. Šiandien kitas augalų selekcijos žingsnis – inovatyvūs metodai, kurie leidžia padaryti norimus genetinius pokyčius efektyviai ir tiksliai.

Žemės ūkis maitina pasaulį, todėl, atsižvelgiant į tai, maisto sistemos žlugimas gali tapti vienu didžiausių klimato kaitos pavojų. Maistui auginami augalai, kurie geriau prisitaiko prie kintančios aplinkos, bus itin svarbūs rytdienos maisto produktų gamyboje. Vienas iš naujausių šios srities laimėjimų yra tikslioji selekcija (angl. precision breeding), inovatyvus selekcijos metodas, pagrįstas genomo redagavimu. Tikslioji selekcija gali padėti augalus pritaikyti konkrečiai vietovei, atsižvelgiant į tam tikro regiono aplinkos veiksnius. Tikslinė selekcija taip pat skirta augalų, turinčių geresnę mitybinę sudėtį, geresnį virškinamumą, mažesnį kenksmingų komponentų kiekį, mažesnį alergiškumą kūrimui, turinčiam tiesioginės naudos mūsų aplinkai.

Minėto dokumento parašai reikalauja naujos teisinio reguliavimo sistemos, siekiant apsaugoti inovacijas Europos žemės ūkyje, kuriant maistui skirtų augalų veisles, pagrįstas moksliniais tyrimais.

Daugiau informacijos: http://www.vib.be/en/news/Pages/European-scientists-unite-to-safeguard-precision-breeding-for-sustainable-agriculture.aspx

En