Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

LAMMC mokslininkės Italijoje išmoko naujų diagnostinių metodų

LAMMC mokslininkės Italijoje išmoko naujų diagnostinių metodų

Š. m. liepos 2–6 dienomis Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Augalų apsaugos laboratorijos vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Alma Valiuškaitė, mokslo darbuotoja dr. Neringa Rasiukevičiūtė bei doktorantė Lina Šernaitė stažavosi „EMPHASIS vasaros mokymai 2018. Naujos ligos ir kenkėjai sodininkystėje ir daržininkystėje: inovatyvūs sprendimai” (EMPHASIS Summer School 2018. Emerging pests and diseases in horticultural crops: innovative solution), Turino universiteto Inovacijų kompetencijos centre AGROINNOVA (Turine, Italijoje). Mokymuose dalyvavo mokslininkai, doktorantai iš Italijos, Rumunijos, Slovakijos, Lietuvos, Graikijos ir Kroatijos.

EMPHASIS – 4 metų projektas, kurio idėja – efektyvus kenkėjų ir žalingų invazinių rūšių valdymas (Effective Management of Pests and Harmful Alien Species). Projekto tikslas – kontroliuoti vietinius bei invazinius žaladarius (vabzdžius, patogenus, piktžoles), kurie įtakoja vietinės ekosistemos funkcionavimą.

Vasaros mokymų programa:

  • naujos ligos sodininkystėje ir daržininkystėje;
  • nauji kenkėjai sodininkystėje ir daržininkystėje;
  • inovatyvios sodo ir daržo augalų ligų diagnozavimo ir kontrolės strategijos;
  • LAMP (Loop-mediated Isothermal Amplification) žaladarių identifikacijos metodas. LAMP yra naujas molekulinis augalų žaladarių diagnostikos metodikas, kurio privalumai: greitas DNR išskyrimas, galimybė analizę atlikti „vietoje“ (lauko sąlygomis).

Kursų apimtis – 5 kreditai, paskaitas skaitė 10 lektorių. Žaladarių diagnostiniai tyrimai vyko praktinių sesijų metu AGROINNOVA kompetencijos centro naujai įrengtuose šiltnamiuose ir laboratorijose. Lauko išvykos metu supažindinta su Italijoje auginamų salotų, baklažanų, pomidorų, agurkų, pipirmėčių, bazilikų, kalendrų, petražolių, paprikų ir kitų prieskoninių augalų žaladariais. Aplankyti keli ūkiai, kuriuose vykdomi projekto eksperimentai. Kursų pabaigoje buvo laikomas testas žinių patikrinimui. Gauti stažuotės sertifikatai.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkės bei doktorantė ne tik turėjo galimybę įsisavinti naujus diagnostinius metodus, bet ir susipažinti su Italijos daržininkystės ūkiais, užmegzti ryšius su mokslininkais iš kitų šalių.

En