Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

„Patogūs naudotojui IKOK įrankiai paremti IT-sprendimais lapų dėmėtligių kontrolei javuose“. Vadovas dr. Antanas Ronis. 2017–2020 m.

SpotIT 

Projekte „SpotIT“ grūdų augintojams siekiama pateikti geresnius kviečių ir miežių lapų dėmių ligų prognozavimo modelius Šiaurės ir Baltijos regione, pasirenkant ir patobulinant patogius ligų prognozavimo metodus, ūkininkams pateikiant regionui pritaikytas IPM priemones.

Pradžia – pabaigos data 01.03.2017 – 29.02.2020
Projekto vadovė Berit Nordskog
Skyrius Biotechnologijų ir augalų sveikatos skyrius
Departamentas Grybelinių augalų patologijos skyrius miškininkystėje, žemės ūkyje ir sodininkystėje
Finansavimo šaltinis Finansavimo šaltinio C-IPM antrasis kvietimas, finansuojamas iš NFR, FORMAS, LAMMC, DAFA, MMM
Kviečiai ir miežiai yra vieni iš plačiausiai auginamų žemės ūkio augalų Šiaurės ir Baltijos regione ir yra maistiniai tiek gyvūnams, tiek žmonėms. Tačiau lapų dėmėtligės, kurias sukelia grybeliai, kolonizuojantys ir naikinantys augalų audinius, gali žymiai sumažinti derlių. Patobulintos valdymo strategijos gali padėti optimizuoti fungicidų naudojimo laiką ir sumažinti purškimų fungicidais skaičių. Tai gali prisidėti prie padidėjusios maisto gamybos, geresnės augintojų ekonomikos ir mažesnio poveikio aplinkai.

Šio projekto užduotys yra apibūdinti galutinių vartotojų grupes ir jų pasirinkimus, susijusius su lapų demėtligių kontrolės strategijomis ir sprendimų palaikymo sistemomis. Projekto partneriai panaudos šias žinias norėdami suprasti ūkininkų sprendimų dėl IPM priemonių priėmimo motyvus ir taip optimizuoti kenkėjų valdymo strategijas ir tikslumą. Derinant šiuos rezultatus, stebėjimai vietoje ir ankstesni duomenys bus naudojami siekiant patobulinti ir patvirtinti kviečių ir miežių lapų dėmių ligų rizikos prognozavimo modelius. Tada vykdant projektą bus parengtos IPM priemonės, tenkinančias vietinių vartotojų poreikius, remiantis turima infrastruktūra, vietoje prieinamais įvesties duomenimis ir vietiniais ištekliais. Norvegijos atvirojo kodo technologijų platforma VIPS sudarys pagrindą veiksmingai, patogiai ir pigiai išplėsti vietoje pritaikytas sprendimų palaikymo sistemas šalies gimtąja kalba, taip palengvindama IPM įgyvendinimą.

Daugiau informacijos: https://www.nibio.no/en/projects/spotit

En